0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

Hamilelik / Dogum

GEBELİK ve TESTLER

GİRİŞİMSEL MÜDAHELELER

GEBELİK ve ULTRASON

 • - Hafta Hafta Gebelik

  Hamilelik (Gebelik) 1. Hafta

   

  Gebeliğin başlangıcı olarak, gebe kalınan ilişkinin olduğu gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü (SAT) kabul edilir. Bu durumda kanamanızın başladığı bugün istatistiksel anlamda gebeliğiniz başlamıştır. Bu şekilde hesaplandığında insanlarda gebelik 280 gün (9 ay 10 gün) yani 40 hafta sürer. Bu sebeple, sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı Doktorun hesapladığı tarihe göre iki hafta geridedir. Ek olarak, Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden siz de gebeliğinizi takip ederken hafta olarak ifade etmeyi öğrenmeli ve ay hesabını bırakmalısınız.

  28 günde bir adet gören kadın için yumurtlama zamanı kanamanın başlangıcından itibaren 14. gün civarındadır. Bu günler zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, risk önlemek icin en uygun dönemdir. Örn: sigara içmeye son verilmeli, alkol ve ilaç alımı (zorunlu ise Doktor önerisi ile kullanılabilinir) kısıtlanmalıdır.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Tekil Gebelik Takibi

  Öncelikle adet gecikmenizi takiben, son adet tarihinize göre 6-7 haftalık olduğunuzda bebeğin kalp atımının izlenmesi yeterli olacaktır. Kalp atımının izlenmesi durumunda düşük riskinizde bir miktar azalma olur.NT+İkili kombine test: Gebeliğin 11-14. haftaları arasında (yaklaşık 12. gebelik haftasında) bebeğin uygun pozisyonunda ense bölgesinde yer alan saydam alanın ölçülmesi (NT), burun kemiğinin saptanması ve de sizden alınacak kanın değerlendirilmesiyle doğacak bebeğinizde oluşabilecek (en sık görülen Örn. Down Sendromu) kromozom anormalliği riski belirlenir. Bebeğin ense kalınlığı ölçümünün ve de vereceğiniz kandan hormon değerlerinin kombine edilmesi ile ikili kombine test yapılmış olur.Ense kalınlığı artışı sadece kromozom düzensizliklerinde değil, kalp hastalığı ile doğabilecek bebeklerde de artış göstereceği için, ense kalınlığının ölçümünün önemi çok büyüktür.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Çoğul Gebelik Takibi

  Öncelikle adet gecikmenizi takiben, son adet tarihinize göre 6-7 haftalık olduğunuzda bebeğin kalp atımının izlenmesi yeterli olacaktır. Kalp atımının izlenmesi durumunda düşük riskinizde bir miktar azalma olur. Ek olarak bu haftada kese sayısı belirlenerek gebeliğin ikiz, üçüz veya dördüz olup olmadığı belirlnebilir.

   

  Gebeliğin 8-16. haftaları arasında ikiz veya üçüz gebeliklere ait zar yapılarının belirlenmesi gebeliğin ilerleyen haftalarında ortaya çıkabilecek olası komplikasyonları öngörebilmek açısından oldukça önemlidir. Dolayısı ile zar yapısının değerlendirilmesi NT ölçüm zamanı yapılabilir. BU tür değerlendirmeyi muhtemelen riskli gebeliğinizi takip edecek olan perinatoloğun (perinatoloji uzmanı)yapması uygundur.

   

  Eğer üçüz veya dördüz gebelik taşıyorsanız, bu gebeliklere ait olası komplikasyonları doktorunuzla değerlendiriniz. Sağlıklı birey veya bireyler elde edebilmek için yapılabilecek olan redüksiyon-indirgeme işleminin gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapıldığını unutmayınız. Bu tür girişimsel mutlak tecrübeli bir perinatolog tarafından gebeliğin 11-14. haftasında yapılmalıdır.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

GEBELİK TAKİBİ

 • - CVS

  (Plasentadan Bİyopsİ Alma - Koryon Vİllus Örneklemesİ)  CVS

   

  Koryon villus, bebeğe ait gelişmekte olan plasentanın (eş) bir kısmıdır. CVS, anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile girilmesini takiben (tıpkı amniyosentezdeki gibi) plasenta dokusunun uygun yerinden koryon villus örneklemesi (1-2 cc doku örneği) yapılmasına verilen isimdir. Şekilde görüldüğü gibi işlem sırasında bebeğin kesesi içine girilmediğinden bebeğe zarar vermeden müdahale yapılmaktadır.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Amniyosentez

  Amniyosentez sıklıkla gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile girilerek bebeğin bulunduğu ortamdan sıvı alınmasına verilen isimdir. Şekilde görüldüğü gibi işlem sırasında bebeğe zarar verilmeden müdahale yapılmaktadır.

   

  Bu işlem mutlaka tecrübeli bir Perinatolog (perinatoloji uzamanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Kordosentez

  Sıklıkla gebeliğin 20. haftasından sonra, teknik olarak aynı amniyosentez ve CVS’teki gibi anne karnının uygun yerinden ince bir iğne girilerek (şekilde görüldüğü gibi) kordonun bebeğe ait plasentaya giriş yerindeki umbilikal venine girilerek bebeğe ait kan örneği (2-3ml) alınması işlemidir.

   

  Bu işlem mutlaka tecrübeli bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Multifetal Redüksiyon (İndirgeme)

  Çoğul gebeliklere ait olası komplikasyonların tekil gebeliklere göre daha fazla olması nedeniyle günümüzde, gebelikteki maksimum gebelik sayısının bir veya iki olması sağlıklı birey veya bireyler elde edebilmek adına önerilmektedir. Anne karnındaki bebek sayısı artıkça erken doğum ve buna bağlı sekellerin (beyin hasarı vs.) görülme sıklığı artacaktır. Bununla birlikte tekil gebelik, ikiz gebeliğe göre erken doğum açısından daha az risklidir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - İntrauterin Transfüzyon

  Kısaca anne karnında bebeğe bebeğin kendi kordonundan uygun kanın verilmesi işlemidir.

   

  Sıklıkla Rh uyuşmazlığına (Anne Rh(-) , Baba Rh(+) olmalı) bağlı olarak gebelik sonrası anne adayına doğum sonrası Anti-D yapılmaması sonucu annede antikorların oluşması ve takiben sonraki gebelikte eğer Rh(+) bebek var ise bu bebeğe karşı gelişen reaksiyon sonucu bebekte anemi (kansızlık) gelişmesiyle oluşur.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Doğum Sonrası Egzersizler

  Egzersizleri uygulama şekilleri

   

  Bu rehberin içerdiği egzersizler aralıksız 10 kere, günde en az 2 veya 3 kez tekrar edilmelidir. Her tekrarın sonunda 30 saniyelik rahatlama süresine yer verilmelidir. Sonraki günlerde tekrar sayısı artırılabilir.

   

  DOĞUMDAN İKİ GÜN SONRA

   

  Karın, göğüs ve kalça kaslarını şekillendirici ve bel inceltici egzersizler ;

   

  Sırt üstü yere uzanın. Tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi bükün. Kollarınızı kalçalara doğru uzatın. Bel sabit olacak şekilde kasıkları yukarı doğru sıkıştırın. 8-10 saniye kadar pozisyonda kalın.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Lohusalık

  LOHUSALIK NEDİR ve ANNEYİ NELER BEKLİYOR ?

   

  Doğumdan sonraki 6 haftalık sürece lohusalık periyodu denir. Eskiden beri söylenen kırkı çıkma deyimi bu 6 haftalık süreçten gelmekte olup annenin gebelik öncesi durumuna döneceği bir periyottur.

   

  Artık annesiniz, bebeğinizle özellikle konuşarak temas kurun. Bebeğinizin ilk 2 ayda cisimleri karaltı şeklinde görür ve renk algısı yoktur. Dolayısı ile sesiniz ve kokunuz bebeğinizle sizi aranızda teması sağlayan en önemli unsur olacaktır.

   

  Bu dönemde doğum sonrası rahmin küçülmesi ile yaşanan kanama günden güne azalacak ve rengi kırmızıdan açık kırmızı ve sarımsı bir renge dönüşecektir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Keyifli bir hamilelik için ufak tavsiyeler

  Hamileler ne kadar yemek yemeli?

   

  Hamileliğin ileri aylarında rahminde büyümesi ile mide ve yemek borusu arasındaki açının değişimine bağlı olarak reflü şikayetleri artar. Bu sebeple öğünlerde aşırı yemekten, kızartma ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Ek olarak masadan aşırı doymuş kalkmak doğru değildir. Öğünler mümkün olduğunca küçük porsiyonlu olmalıdır. Eğer tüm bunlara rağmen halen reflünüz var ise Doktorunuza danışarak tedavi almanızda fayda olacaktır. Ek olarak öğünlerimiz sadece Karbonhidrat veya Protein içerikli olmayıp herşeyi dengeli bir biçimde içermelidir. Tek yönlü beslenmenin Örneğin; Bol bol ceviz, yumurta vs. yemenin bebeğe pozitif yönde katkısı yoktur.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Gebelik ve Sık Görülen Yakınmalar

  1- Bulantı ve Kusma

   

  Gebelikte artan HCG’nin (hormonal etki) ve mide de yer alan H.Pylori bakterisinin etyojide yer aldığı düşünülmektedir. Ayrıca ruhsal etkilerin de rolü vardır. Geçicidir. Özellikle 12-13. Haftadan itibaren şikayetler belirgin derecede azalır.

   

  Öneriler: Az az, sık sık kuru yiyecekler (kraker, leblebi gibi) yenilmelidir. Yağlı, kokulu ve ağır gıdalardan uzak durulmalıdır. Çorba içiyorsanız ve kokusu rahtasız ediyor ise pipet kullanabilirsiniz. Ilık içeceklerden uzak durun, bunlar bulantıyı daha fazla arttırır. Sürekli aynı ortamda bulunan gebeler için de ortam değişikliği etkili olabilir ve bulantının azalmasında etkili olabilir. Aşırı kusmanın olduğu durumlarda gerekirse anne adayı hastaneye yatırılıp damar yolundan beslenerek tedavisi düzenlenebilir. Bulantı için doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

ERKEN GEBELİK ve NT

GEBELİKTE SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR

GEBELİK SONRASI

 • - Erken Gebelik (4-10 Hafta)

  Erken gebeliğin kesin olmayan ilk ultrasonografik bulgusu rahim iç kısmını döşeyen tabakanın (endometriyum) yoğun olarak kalınlaşmasıdır ki bu görünüm son adet tarihinin ilk gününden sonraki 25. ve 29. günler arasında izlenir. Bu görünüm normal rahim içi gebeliğin kesin tanısını koydurmaz.

   

  Normal rahim içi gebeliğin kesin olmayan ultrasonografideki (ultrason) ilk en önemli görüntüsü sıvı toplanması sonucu oluşan ve etrafında beyaz halosu olan düzgün siyah bir boşluktur.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - NT (Ense Kalınlığı Ölçümü)

  NT ölçümü nasıl yapılır ve Kim yapar?

   

  NT ölçümü aşağıdaki resimde ve videoda görüldüğü gibi bebeğin yan pozisyonda yatarken ensesinin arkasındaki saydam alanın, gebeliğin 11-14. haftaları arasında doğru bir şekilde ölçülmesiyle yapılır. Bu ölçüm milimetrik olduğu için, ölçüm bebeğin başı ve göğüs kafesi tüm ekranı dolduracak büyüklükte olduğu zaman yapılmalıdır. Bunun için gelişmiş bir ultrason cihazına ve hekim deneyimine (Perinatoloji Uzmanı önerilir) ihtiyaç vardır. Doğru şekilde yapılmayan ölçümler, yanlış ölçüm sonuçlarına ve dolayısıyla yanlış tarama testi sonucuna sebebiyet verecektir.

   

  Bu ölçüm ve testin değerlendirilmesi mümkünse bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Anne Kanından Fetal DNA Tayini

  NIPT Testi Nedir? ( Anne kanından bebeğin kromozom tayini)

   

  Sık rastlanan bazı kromozom hastalıkları, anneden alınan kanın incelenmesi ile tespit ediliyor. Hamileliğin 10. haftasından sonra yapılabilen NIPT Testi ile bebekte en sık rastlanan kromozom anomalileri Trizomi 21 (Down Sendromu), Trizomi 18 (Edwards Sendromu) ya da Trizomi 13 ’(Patau Sendromu) ün olup olmadığı saptanıyor. Ticari olarak başlıca 3 firmanın bu kapsamda ürünleri bulunmaktadır. NIFTY, PRENA ve HARMONİ testleridir. Bu testlerin taramada en fazla başarısı Trizomi 21 yani Down sendromu için olup Trizomi 13 ve 18 için tespit güçleri daha düşüktür.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - İkili Kombine Test

  Anne karnındaki bebeğin yan pozisyonda yatarken ensenin arkasındaki saydam alanın (Bknz NT), gebeliğin 11-14. haftaları arasında ölçülmesi ve anneden alınan kan örneğinden HCG+PAPP-A bakılması ile (yaş ve gebelik haftası parametrelerinin eklenmesiyle) ikili kombine test yapılmış olur. Anne adayının kan verirken aç olması gerekli değildir.

   

  Bu işlem mümkünse bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Üçlü Teste ( Triple Test )

  Üçlü test genellikle gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılır. Bu test; anneden alınan kandan HCG, E3 ve AFP bakılması ve bu değerlerin anne yaşı ve bebeğin haftası ile birleştirilmesi ile bebeğinizin Down sendromu ve Trizomi 18 olabilme riski hakkında bilgi verir. Tıpkı ikili kombine testte olduğu gibi bu testin çoğul gebeliklerde uygulanması durumunda (ikiz, üçüz) hassas ve güvenilir bir sonuç elde edilmeyecektir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Dörtlü Test

  Anne adayından (gebe-hamile) alınan kandan HCG + AFP + E3 + İnhibin-A düzeylerinin bakılması ve bu değerlerin gebelik haftası, anne yaşı gibi parametrelerle kombine edilmesiyle elde edilen hesaplamaya dörtlü test denmektir. Bu test için kan verirken aç olmak gerekli değildir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Şeker Yükleme Testi

  Şeker Yükleme Testi Bebeğiniz İçin GÜVENLİDİR...

   

  Tüm anne adaylarında, gebelik haftası ilerledikçe özellikle 24. gebelik haftasından itibaren kan şekerini düşürmeye yarayan insülin hormonun etkisine karşı direnç oluşur. Bu oluşan durum bazı anne adaylarında belirgin olur ve anne kan şekerini insülinine karşı gelişen direnç ile uygun seviyelere düşüremez. Bu durumda bebeğe yüksek kan şekeri akışı olarak; bebeğin çok iri olmasına, doğum sonrası havale geçirmesine, doğum travmalarına, yenidoğan sarılığının uzun devam etmesine ve yenidoğan hipokalsemisi ve bunun gibi durumlara sebep olabilir. Bu istenmeyen durumun araştırılması için bugün gelişmiş sayılan tüm Dünya ülkelerinde Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya vs. anne adaylarına 50 veya 75 gr şeker yükleme testi yapılmaktadır.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Ayrıntılı Detaylı Ultrason

  İleri Düzey (Ayrıntılı - Detaylı) Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

   

  İleri düzey ultrasonografi; bebeğin rahim içindeki duruşu, amniyon sıvısı miktarının değerlendirilmesi, plasentanın yerinin ve özelliklerinin değerlendirilmesi ve bebeğin bedensel gelişimini değerlendiren ölçümlerin (Örn; kafa çapı ve çevresi, karın çevresi, uyluk kemiği ölçümü) alınmasıyla başlar. Bu ölçümler bize bebeğin kilosunu verecek ve gelişimini takip etmede faydalı olacaktır. Bu haftalarda ve ilerleyen gebelik haftasında bebeğin boy ölçümü yapılmamaktadır. “Boy ölçümü” diye tabir edilen CRL (baş-popo mesafesi) genellikle gebeliğin 11-14. haftası arasında yapılır ve bu haftaya özgü bir ölçümdür.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Fetal Ekokardiyografi

  Bu işlem bu konuda tecrübeli bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) ve gelişmiş-uygun bir ultrasonografi cihazı ile anne karnındaki bebeğin kalbinde bir problem veya sakatlık olup olmadığına yönelik yapılan değerlendirmedir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

 • - Maternal ve Fetal Doppler

  Doppler genel anlamda, ultrasonografi altında incelenen damar yatağındaki kan akımının bir dirençle karşı karşıya olup olmadığını belirleyen bir yöntemdir. Kalbin atım ve dolum fazında incelenen damar yatağındaki basınçlar karşılaştırarak direnç belirlenir. Damarın inceleme esnasında ekranda oluşturduğu dalga görüntüsü de damar yatağının önündeki direnç hakkında bilgi verir. Obstetrik (gebelikle ilgili) uygulamalarda anneden bebeğe kan götüren utero-plasental (maternal) üniteyi değerlendirebileceği gibi, bebeğin kordon kan akımı konusunda da bilgi verir.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >

Randevu ve detaylı iletişim için:

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Cadde Özen Apartmanı NO: 320 / 3 Erenköy - Kadıköy / İstanbul

 

0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

 

Sosyal Medyada Takip Edin

Site içerisinde yer alan tüm metinler Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN 'e aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

©Prof.Dr.Melih Atahan GÜVEN  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30