0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

ANA SAYFA

HASTA HİKAYELERİ

GÖRÜNTÜLER

SIK SORULANLAR

İLETİŞİM

MEDYA

PROF. DR. MELİH ATAHAN GÜVEN

Perinatoloji

Sevgili Anne Adayları,

 

Hamilelik sağlıklı bir bireye sahip olmak ve hamileliğinizin mutlu bir şekilde sonlanması sizlerin ve de bizlerin ortak amacıdır. Bu kapsamda hamileliğiniz sırasında bir perinatoloji uzmanına (NT taraması ve Detaylı-Ayrıntlı Ultrason için veya tüm gebeliğin takibi için), riskli gebeliğiniz var ise perinatolog gözetiminde hamileliğinizi sürdürmenizde fayda vardır. Perinatoloji uzmanı (perinatolog) aynı zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olup riskli gebeliklerin yanında normal gebeliklerin takibini ve doğumunu da yaptırmaktadır. Aşağıda verilen tanımlamalar bu doğrultuda önem kazanmaktadır.

 

PERİNATOLOJİ (Gebelik Takibi-Teşhis-Tedavi)

 

Gebelikten önce veya gebelik sırasında problemi tespit eden, teşhis ve tedavisini uygulayan uzmanlık alanı olup hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

 

PERİNATOLOG (Perinatoloji Uzmanı)

 

PERİNATOLOG (Perinatoloji Uzmanı) ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olduktan sonra ek olarak akredite üst ihtisas programında en az 3 yıl süre çalışıp bu konuda yan dal uzmanlık eğitimi alan kimselere (yüksek riskli gebelikler uzmanı – Perinatoloji uzmanı) verilen ünvandır. Perinatologlar, gebelik düşünen risk altındaki ve gebeliğinin sağlıklı olup olmadığını öğrenmek isteyen tüm anne adaylarını değerlendirir. Eğer anne veya bebekte gebelik sırasında tespit edilen problem veya komplikasyonlar varsa perinatoloji uzmanı bunların tanı – tedavisini düzenler ve aileyi olası sonuçlar hakkında bilgilendirir.

 

Aşağıda sıralanan işlemler gebelikte sağlıklı bir sonuç alabilmek adına perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir;

 

- Nukal kalınlık (NT=ense kalınlığı) ölçümüve takiben ikili kombine testin yapılması ve sonucun  değerlendirlmesi.

 

- Detaylı – Ayrıntılı Ultrasonografi (ileri düzey USG – 2. düzey USG- Anomali taraması)

 

- Fetal Ekokardiyografi değerlendirmesi.

 

- Maternal – Fetal Doppler değerlendirmesi.

 

- Koryon Villus Örneklemesi (CVS) uygulaması.

 

- Amniyosentez uygulaması.

 

- Kordosentez uygulaması.

 

- İntrauterin tedavi (intrauterin transfüzyon, redüksiyon-indirgeme (dörtten-üçten ikize veya teke bebek sayısını indirme), anne karnında bebeğe şant uygulaması vb.)

 

Bilgilendirme

Ultragebelik

Hamilelik - Doğum

İletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk

tamamiyle ziyaretçiye aittir.

Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN

   Kadın Hstalıkları ve Doğum Uzmanı

   Perinatolog - Perinatoloji Uzmanı

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Cadde Özen Apartmanı NO: 320 / 3 Erenköy - Kadıköy / İstanbul

> Lohusalık

Site içerisinde yer alan tüm metinler Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN 'e aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

©Prof.Dr.Melih Atahan GÜVEN  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30