0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

ANA SAYFA

HASTA HİKAYELERİ

GÖRÜNTÜLER

SIK SORULANLAR

İLETİŞİM

MEDYA

PROF. DR. MELİH ATAHAN GÜVEN

Hasta Hikayeleri

Ersizer Ailesi

" Minik Yüreklerin Büyük Aşkı... Hamile kalmadan önce danışmadığım doktor kalmadı. Ama hepsi aynı noktada buluşuyordu. Boyumun kısa, kemiklerimin zayıf, ileri derece kifoskolyozum, ve ileri derecede solunum sorunumum olması nedeni ile, hamileliğimin çok riskli olacağını intihara kalkıştığımı söylüyorlardı."

 

Hamile kalmadan önce danışmadığım doktor kalmadı. Ama hepsi aynı noktada buluşuyordu. Boyumun kısa, kemiklerimin zayıf, ileri derece kifoskolyozum, ve ileri derecede solunum sorunumum olması nedeni ile, hamileliğimin çok riskli olacağını intihara kalkıştığımı söylüyorlardı.

 

Ama ben anne olmayı çok istiyordum ve tüm riskleri göze aldım. Hamileliğimi öğrendiğimde çok tuhaf hisler içindeydim, aslında endişeliydim. Kendim ile ilgili tüm risklere hazırlıklıydım ama bebeğim ile ilgili kötü senaryolardan korkuyordum. Bu zorlu yolda benim gibi gözü kara olan bir riskli gebelik uzmanına ihtiyacım vardı. Hamilelik öncesi çok araştırdığımdan Melih Bey ile bu yolda ilerleyebileceğimi düşündüm çünkü doktorum hem tüm riskleri önceden görebilmeli hem de beni tedirgin etmemeliydi.

 

İlk muayenede Melih Bey ile durumumu konuşurken, “evet riskler var ama anne olma isteği en doğal hakkın” diyerek diğer doktorlardan çok farklı baktı ve bu işi başaracağımıza inandı. Her muayenede benim endişelerimi fark edip esprileri ile rahatlatması, dikkatli muayenesi, (internetten okuyup sorduğum hatta bazen saçmaladığım) sorularıma bıkmadan cevap vermesi, evdeyken aklıma gelen ya da bedenimde olan değişimlerde ( ayağımın ödem toplayıp kızarması vb. durumlarda) bir sms, mail, fotoğraf ile olan sorularıma saatin erken/geç olmasını sorun etmeyerek cevap vermesi ve her anımda beni önemseyip güvende hissettirmesi, sağlığı ticarete dökmeyip, gereksiz yere tahlil/tetkik yaptırmaması ile çok doğru karar verip emin ellerde olduğumu(zu) hissettirdi.

 

Muayenelere giderken keyifle gidiyor ve her muayeneden güler yüzle çıkıyordum. Hamileliğim ilerledikçe tahmin edilen sağlık sorunları ortaya çıkıyor ama Melih Bey’in branşı dışında olsa da nokta atışı ile beni doğru kişiler ile buluşturuyor ve gece/gündüz demeden tüm hastaneyi benim için organize ederek sonrasında da durumumu sormak için sürekli arayarak hiçbir zaman ben Prof.’um diyip unvanındaki diğer doktorlar gibi ego yapmıyordu. Ve tüm zorluklara rağmen 31. haftada 1.560 gr. 39 cm lik dünya yakışıklısı oğlumuza kavuştuk.

 

Doğum sonrası yaşadığım sorunlarda bile bana “başardık, her şey düzelecek” bakışları ile bakan doktorum iyi ki sizi tanımışım. Mutlu son olan bu gerçek hikaye, benim ve Melih bey’in azmi, cesareti ve pozitifliği ile oldu. Teşekkür ederim Melih Atahan Güven.

 

 

Arısoy Ailesi

" anne karnında 7 defa kan nakli ile hayata dönüş... "

 

4 Temmuz 2011 saat 13.34, narkozun zerrecikleri bedenimde gezinirken zihnimin kuytularında gezintideydim. O soğuk ameliyathanenin, soğuk masasında yarı ölü bedene dönüşmeden önce doktorumun gözlerinin içine baktım. Kendimden daha çok ondan emin olduğumu hissettim. Endişeliydim. O hastaneden yalnız başıma taburcu olmaktan korkuyordum. Büyük bir savaş filminin son sahnesindeydik.

 

Ben yarı ölü halimle meçhulde gezintideyken; önce Tanrı’nın mucizesi ve desteği ile doktorumun üstün mücadelesi, kızımın azmi sonucunda 43 cm. 1950 gramlık bir prensesim oldu. Vaktinden önce gelen gerçek bir savaşçı kızım Elif Naz, benden önce kendine yaşama hakkı tanıyan, yaşamasını sağlamak için o güne kadar öğrendiği bildiği her bilginin üzerine azmi ve inancını ekleyerek bizi mucizeye kavuşturan doktorumun avucundaydı.

 

Doğum hikayesi anlatmak niyetinde değilim. Kızımın varoluş hikayesini anlatmak istiyorum. Mayıs ayının bahar tazeliğinde, bir akşam kendimde bir gariplik hissettim. Hamileliğimin 5. Ayındaydım. Önceki hamileliklerimde üç kız bebek kaybetmiş olmam, Elif’in içimde yaşamayı başladığının öğrendiğimden itibaren garip bir tedirginlik hissi oluşturuyordu. Korktuğum başıma gelmiş, beklenmedik bir kanama sonucu kendimi hastanede bulmuştum.

 

Endişe ile muayene olurken duvarların üzerime yıkıldığını hissettim. Kızım bedenimin içinde ölüm kalım savaşı içindeydi. Defalarca kalp ritmi bozulmuş, organları büyüme yapmış ve vücudu ödem ile olağandan daha fazla şişmişti. Hastaneye gittiğimizde kesilen kanamanın kızımın bana gönderdiği yardım mesajı olduğunu düşünüyorum. Doktor çaresizdi ve bize konu ile ilgili uzman bir profesör adı verdi. “Çok umutlu olduğum söylenemez ama mutlaka Melih Hoca görmeli. Son kararı o versin dedi.”

 

Gerekli randevular alındı. İlk buluşmada endişemizin farkına varan doktorum, öncelikle beni sakinleştirmeye çalıştı. Muayenenin ardından tabloyu değerlendirme toplantısı yaptık. Kızımın vücudundaki kan oranı olması gereken gibi değildi. Bebeğim ile ikimizin arasındaki kan uyuşmazlığı bebeğime zarar vermiş onun kimyasını bozmuştu. Bu suçluluk duygusunu iyi biliyordum. Daha önceki hamileliklerimde de bir takım komplikasyonlar yaşanmıştı. Korku içindeydim.

 

“Bebeğe kan vermeliyiz.” Bu cümleyi duyduğumda anlamlandırmam imkansızdı. Daha önce geçirmiş olduğum bir apandist ameliyatında bana yanlış bir kan transferi yapıldığı için kendime ait kan hücrelerim savaşçı hale gelmiş, hücrelerde antikor oranı normalin üzerinde yükselmiş ve kızımın kan değerlerini etkileyecek hale gelmişti. Bebeğe kan vermek fikri, hala karnımda yaşayan bir bebek için nasıl olabilir ki diye düşünürken, bunu yapmazsak bebeği kaybedeceğimizi öğrendik.

 

Aile, eş dost kim varsa çok yakın akraba olamadığı için daha çok tanıdık tanımadık herkesten kan bağışı ricasında bulunduk. Bebeğime karnımdan yapılan bir girişim şekli ile 7 defa kan transferi yapıldı.

 

Prof. Dr. Melih Atahan Güven ile birlikte çıktığımız bir meydan muharebesindeydik. Anne doktor dayanışması içinde, karnımın içine batırılan transfüzyon cihazlarının orada olmasının verdiği acıları hissetmemek mümkün olmasa da direndik.

 

Bebek büyüdükçe, hareketleniyor ve her bir transfüzyon girişiminde doktorumuzun ve benim işimi zorlaştırıyordu. Her seferinde bir defada başarılı transfüzyon yapıldı. Bir keresinde Elif, eliyle müdahale ettiği için işlem yarıda kaldı ve doktorumla göz göze geldik. Onun da benimde üstümüz başımız kan içindeydi. Birbirimize bakmak yetti. “Yapalım şunu.” Dedik ve yaptık.

 

Dünya da maksimum anne karnındaki bir bebeğe uygulama sayısı 3 olan kan transfüzyon işlemi benim kızıma tam 7 kez uygulandı. Bu 7 kez risk almak ve aldığımız riskin sonucunda 7 defa başarılı olmanın hikayesidir.

 

Son iki transfer sırasında kızımın doğumunun yaklaştığını konuştuk. Doğduktan sonra solunum sorunu çekmemesi için Doktor Melih gerekli önlemleri almış, kızımın akciğerini güçlendirecek ilaç desteğini sağlamıştı. Bebeğimin yaşaması için gerçek bir kahramanlık öyküsü yaratan Doktorumuz, kızımın ve ailemizin kahramanı, kızımı bana hediye eden sevgili Prof. Dr. Melih Atahan Güven’e sonsuz teşekkürler.

 

Yılmadık, vazgeçmedik, yorulmadık, inandık ve birlikte başardık.

 

Kızım Elif Naz şimdi 5 yaşında dünya tatlısı bir prenses. Ben doktorların Tanrı tarafından görevlendirilmiş kutsal insanlar olduğuna inanıyordum bunun ispatını bizzat yaşadım. Sonsuza kadar minnettar kalacağım.

Çiftçibaşı Ailesi

"  pıhtılaşma bozukluğum vardı ve 4 tane düşük yapmıştım... "

 

Bir kadın için anne olmak dünyanın en güzel duygularından biri...Bu anı yaşamak kimileri için çok kolay kimileri içinse uzun yıllar özlemle beklemeyi gerektiren bir süreç haline gelebiliyor.

 

Benim hikayem ilk bebeğimizi 2003 yılında problemsiz bir şekilde kucağıma aldıktan sonra başladı. Kızımı büyütürken ona kardeş yapmayı planladığımızda ikinci bebeğimizi bir türlü kucağımıza alamadık. Ya hamile kalamıyordum ya da hamile kalıp 8 haftaya kadar süren bir gebelik yaşayıp bebeğin kalbinin durması ya da hiç atmamasıyla sonuçlanan 4 yıpratıcı düşük sürecini yaşadım.

Sebebini öğrenmek için bir çok tedavi ve testlere başvurduk. Sonuç uzun yıllar anlaşılamadı ve bize söylenen “ sebebi açıklanamayan kısırlık ” denildi.

 

Son yaşadığım gebeliğin mol gebelik belirtileri olduğu söylendi ve kürtajla sonlandırılan gebeliğin ardından yapılan genetik testlerde factor V leiden hetorozigot hastası olduğumu öğrendim. Genetik bir hastalık olduğunu öğrendikten sonra bebek kayıplarımın da nedeni belli olmuştu. Ancak bu arada benim yaşım 42 olmuş ve artık bebek sahibi olamayacağıma inanmıştım.

Daha önce üzüntü ile sonlandırdığımız gebeliğimde tanıştığımız sayın hocamız Melih Bey, bana ve eşime “ umudunuzu kaybetmeyin, neden tekrar olmasın ! Eğer hamile kalırsanız bana gelin, bu sefer bebeğinizi kucağınıza almanız için ben elimden geleni yapacağım “ demişti. Bu sözü hiç unutmadım ve tekrar hamile kaldığımda tereddütsüz hocamıza giderek o heyecanlı, endişeli ve güzel 9 ayı birlikte geçirdik. Bu dönemi hocamız sayesinde çok rahat atlattık. Her zaman sıcak, ilgili, esprili bol bol moral vererek kaygılarımızı giderdi. Özellikle eşimin bitmek bilmeyen sorularını hiç sıkılmadan cevapladı. Biz her muayeneye gittiğimizde bebeğimizin emin ellerde olduğunu her şeyin yolunda gittiğini öğrenerek rahatlamış bir şekilde eve dönüyorduk. Bize bu sürecin tadını çıkarmamızı, gerisini ona bırakmamızı söylemişti biz de öyle yaptık.

 

Gebeliğimin başlangıcından 37.haftaya kadar geçen sürede her gün karından olduğum kan sulandırıcı iğneler ve yaşadığım olumsuzluklara rağmen ( karaciğer enzimlerin yükselmesi, 20 yaş diş çekimi, gebelik şekeri ) Melih Bey’ in doğru tedavi ve rahatlatıcı yaklaşımı ile tüm bu sıkıntıları aşarak 37 haftalıkken sağlıklı bir şekilde oğlumuza kavuştuk.

 

Her şey için hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Bize her şeyin başının inanmak ve güvenmek olduğunu hatırlattığı için ona minnettarız. Biz Türkiye'nin bir numaralı Perinotoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven'i tanımaktan çok mutluyuz hayatımızda her zaman onu sevgi ve saygı ile hatırlayacağız. Sevgilerimizle.

Horasan  Ailesi

"  tek yumurta ikizlerime hamileydim, uyandığımda şoka girdim. çünkü 19. haftada suyum gelmişti... "

 

26 Temmuz 2016, sabahın altısı. Evdeki hareketliliğe uyandım. Uyanmamla şoka girdim zira daha 19. haftadaydım ve suyum gelmişti. Evet, idrar kaçırmadığıma neredeyse emindim. Neredeyse...

 

Hikayeme ortadan başladığım için affedin, o tarih mucizevi mücadelemizin miladı, biricik annemin doğum, biricik babamın ölüm günü. Tek yumurta ikizlerimizin ise gerçek savaşa başladığı gün. Ne gün!

 

Yine o gün, yoğun bakımda yatan babamı kaybettiğimizi hissetmiştim ancak bunu kimseye sormaya cesaret edemedim... Sevgili doktorum Melih Atahan Güven'i arayıp durumu anlattığımda beni rahatlatmaya çalışıp " büyük ihtimalle idrardır ama siz yine de mutlaka bir hastaneye gidin " demişti. Kocaeli / Gölcük' teydim. En yakın hastaneye gittik. Turnusol testi sonucu sıvının idrar değil amniyon sıvısı olduğu tespit edildi. Eşim Melih hocayla detayları görüşmüş olacak ki hemen İstanbul' a gelmemiz istendi. Farklı testler ile amniyon sıvısı olduğundan emin olundu. Bu kadar farklı duyguyu bir arada yaşamak, tedaviyle gelen hamileliğin sonlandırılma ihtimalinin büyüklüğüne rağmen umut etmek!

 

Antibiyotikler, Doppler'li takipler, tedaviler, doktorumuzun supersonik motivasyon desteği, inancımız ve dualarımız ile mucizeyi tam 2 ay bebekleri karnımda tutmayı başardık. 28. haftaya kadar su gelişi devam etmesine karşılık şükür ki sağlıkla doğum gerçekleşti. 50 günlük kuvöz macerası ve akabinde ev...

 

8.haftadan itibaren takibinde olduğum Melih hocamıza emeklerinden, desteğinden ve bize kattıklarından ötürü müteşekkiriz. Daha nice bebeğe nefes katmanız dileğiyle, Sevgiyle kalın...

Doğan  Ailesi

"  bebeğimi kaybetmeyecek kadar erken, ama bebeğimin gelişimini de tamamlayabileceği kadar geç almalıydık.  "

 

Melih Hoca’nın adını ilk kez bundan 7 yıl önce riskli gebeliği olan ablama Türkiye’de kordosentez yapabilen tek doktor olduğunda duymuştum. Kendi hamileliğimde ise başka bir doktora takip oluyordum ki doktorumun başka bir şehre taşınmasından sonra, yine doktor olan ablamın yönlendirmesiyle, şükürler olsun ki gebelik takibime Melih Hoca ile devam ettim.

 

Melih Hoca daha ilk muayenede o ana kadar daha önceki doktorumun beni oldukça endişelendirdiği birçok konuda endişe etmenin yersiz olduğunu söyleyerek beni çok rahatlatmıştı. Hamileliğimin başında hiçbir risk olmadığını öğrendiğim için perinataloğa takip olma fikri açıkçası çok da anlamlı gelmemişti; ancak hamileliğimin son ayında muhtemelen Melih Hoca dışında başka bir doktorun fark edemeyeceği gelişim geriliği problemi ve bebekte ani ölüm riski baş gösterince ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum.

 

Gebeliğimde bebeğimi kaybetmeyecek kadar erken, ama bebeğimin gelişimini de tamamlayabileceği kadar geç olması gereken optimal doğum zamanını belirlemek çok kritikti ve Melih Hoca en doğru zamanda bebeğimi sorunsuz doğurtarak sağlıkla kucağıma almamı sağladı.

 

Eğer başka bir gebeliğim olursa farklı bir şehirde yaşamama rağmen hiç tereddüt etmeden ve başka doktorlarla zaman, para vs kaybetmeden yine Melih Hoca’ya takip olurum. Kendisi oldukça başarılı doğumlara imza atmış, tecrübeli, insani değerleri çok yüksek olan, maddi hırsları olmayan, doğum sonrasında eşime ve bana gebelik muayenelerini özletecek kadar esprili, güvenilir, hastaya karşı net, anlaşılır ve açıklayıcı, aşırı yoğunluğuna rağmen ne zaman sorum olsa aradığımda cevaplayan veya o an cevaplayamasa da en kısa zamanda mutlaka geri dönen ilgili ve tüm bunlardandır ki çok değerli bir doktordur. Kendisine ömür boyu minnettar ve duacı olacağız.

Temel  Ailesi

" aniden kanamam başlamış ve her yer kan gölüne dönmüştü... "

 

Hamile olduğumu öğrendikten sonra daha önce yaşadığım düşüklerden ve 2. bir çocuğa hazır olup olmadığımdan emin olamadığım için psikolojik olarak travma içindeydim. Bebeği kaybetmek duygusu ve bu yeni sürece alışamama durumu beni çıkmaza sürüklemişti. Tam bu zamanda Melih Bey' le tanıştık. Geçmiş tahliller ve kendisinin yaptığı kontrollerle bebeğin ve benim gayet sağlıklı olduğumu söyleyerek benim öncelikle bu sürece adapte olmamı sağladı. Ve her ay yapılan kontroller ve Melih Bey' in pozitif enerjisi ve esprili yaklaşımıyla içim daha da rahatlıyordu.

 

36. haftaya kadar bu şekilde geldik. 17 Ekim pazartesi sabahı kontrolüm vardı ve sezaryen (daha önce sezaryen olduğumdan dolayı) olacağım için doğum tarihinin planlaması yapılacak diye düşünüyordum. Ama o gece 00:47 de çok şiddetli bir kanama ile şoka girdim. Bir anda her yer durduramadığım bir şekilde kan gölüne döndü ve ben evde yalnızdım. Hemen Melih Bey' i aradım ve ulaştım. Kendisi gayet sakin bir şekilde acil olarak hastaneye gitmemi ve kendisinin de geleceğini söyledi. Şoktaydım. 7 yaşındaki oğlum uyanmasın diye sesimi dahi çıkaramıyordum. Sonrasında acilden direk doğumhaneye giriş yaptık. Bebeğin kalp atışları çok zor duyuluyordu. Benim kanamam aynı şekilde devam ediyordu. Ameliyat hazırlıkları için kan alınması gerekiyordu fakat damarlarımdan kan dahi alınamadı. Benim 3 kelimemden biri "Melih Bey gelmeden olmaz " dı. Melih Bey' e o kadar güvenmiştim ki yaşadığım durumun ne kadar kötü olduğunun farkında bile değildim. Melih Bey gecenin yarısı hastaneye geldiğinde, bütün prosedürlerin hemen bırakılmasını (buna kan almak dahil) istedi ve tüm sorumluluğu üstüne alarak beni acilen ameliyathaneye doğuma aldı. 01:47 de dünya güzeli kızımız LİNA MEYRA dünyaya geldi. Lina ismini Melih Bey önermişti ve kızımızı kucağıma verdiği için hiç düşünmeden ilk adını Lina koyduk. Daha sonraki süreçte yaşadığım durumun plesantanın erken ayrılması olduğunu hem bebeğin hem de benim hayatımın riske girdiğini 5 dakika daha geç kalınsa bu satırları yazamama ihtimali ve bebeğimi kucağıma alamama durumunu öğrendiğimde ikinci bir şok daha yaşadım.

 

Melih Bey beni hem oğluma hem de kızıma kavuşturmuştu. Kendisine sonsuz minnettarım. Prematüre doğan kızımız çok güçlü bir şekilde hayata tutundu. O bana verilen bir hediyeydi. Melih Bey hediyemi bana sağlıkla teslim etti. Lina Meyra her yönüyle özel ve güçlü bir kız olarak Melih Bey' in sayesinde dünyaya geldi. Melih Bey siz de bizim için çok özelsiniz çok iyi bir doktor, doktordan öte arkadaş gibisiniz. Size sonsuz teşekkürler...

Ülkü / Melih / Melih JR.

" Böylesine az rastlanır, Hat-trick gibi :) Doğumda ve 1 yaşında 3 Melih bir arada..."

 

" Hayat boyu unutulmayacak bir hatıradır bizim hikayemiz. 3 adaşın aynı ortamda bulunması eşine az rastlanır bir durumdur. Biz bunu doğumhanede buluşarak başardık :)

 

Doğum tarihi yaklaştıkça üzerimizdeki gerginlik Melih Hocamızla her buluşmamızda yerini biraz daha rahatlığa bırakıyordu.. İlgisi, bilgi birikimi, yüzündeki gülümseme o’na güvenmekle ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı gösteriyordu.

 

24 Kasım 2014… işte o gün geldi çattı…

 

Doğumhaneye girdiğimizde henüz iki Melih’tik.

 

Aziz Yıldırım’ın kaç Galatasaray şampiyonluğu gördüğü üzerine konuşuyorduk ki; :) Saatler 17:01 olduğunda “buraya 2 Melih az” nidasıyla oğlumuz Melih sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

 

Ve üç Melih ameliyathanede buluşmuş olduk.

 

Herkes için unutulmaz bir an, herkesin farklı heyecanlar, duygular yaşadığı o eşsiz an bu küçük tesadüfle bizim için daha da unutulmaz bir anıya dönüştü.

 

Biraz büyüdükten sonra iade-i ziyaretimizde Melih Hocamızın odasında resmimizi görmek bizleri daha da mutlu etti.

 

Çok şükür ki sizinle tanıştık Hocam, sizinle yollarımızın kesiştiği için çok şanslıyız.

 

Biz bu tesadüfü ve sizleri hiç unutmayacağız. "

 

Sevgi ve saygıyla,

 

Sertkaya Ailesi

" Bebeğiniz için prematüre kıyafetleri hazırlayın dediklerinde beynimizden aşağıya kaynar sular döküldü..."

 

Bilgisi, tecrübesi, verdiği moral, maddi - manevi desteği ve gösterdiği yoğun ilgisi ile her zaman yanımızda olan ve başka bir merkezde erken sonlandırılmak istenen hamileliğimi koyduğu teşhis ve uyguladığı doğru tedavi ile 33.haftaya kadar getirmeyi başararak minik Denizimizi sağlıkla kucağımıza almamızı sağlayan Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN' e sonsuz teşekkürler...

Yıldırım Ailesi

" Van, Bodrum ve gebelik zehirlenmesi derken..."

 

Melih Atahan Güven; çok iyi bir hekim, samimi ve gerçek bir dost. İçindeki insan sevgisi mesleğindeki bilgi ve tecrübesi ile birleşince ortaya mükemmel bir insan çıkmış. Branşında Türkiye’de tek diyebilirim. Hamileliğim süresince her kontrolün ardından kendisine “hocam ne yapmalıyım? var mı dikkat etmem gereken bir şey? diye sorduğumda her defasında, keyfini çıkarın!” cevabını vererek keyifli bir hamilelik dönemi geçirmemi sağladı.

 

Van’da yaşadığımız dönemde, eşimin arkadaşının eşi hamileydi. Van’ daki doktorları bebeğin bir bacağında sorun olabileceğini düşünerek kendilerini Melih Bey’ e yönlendirmişti. Melih Bey; her şeyin normal olduğunu, söz konusu sorunun 8. ayda kendiliğinden düzeleceğini ve tekrar kontrole gelmelerine gerek olmadığını söylemişti ve aynen söylediği gibi bebekleri sağlıklı bir şekilde doğmuştu. Bizim de Melih Bey ile tanışmamıza bu hikaye vesile oldu.

 

İlk bebeğimden önce 2 düşük yaşamıştım. Sonrasında 2010 yılında oğlum doğdu. Oğluma hamileyken gereksiz stres yaşadığımı, hamilelik ile ilgili bildiğimiz bir çok şeyin yanlış olduğunu ve hamileliğin de, işin duygusal boyutu hariç, sıradan bir şey olduğunu 2. bebeğim için Melih Bey ile tanıştığımda anladım.

 

2015 yılında 37 yaşında iken 2. bebeğim için hamile kaldım. Birinci bebeğimde gebeliğim boyunca her gün iğne kullanmıştım. İnsanın kendine her gün iğne yapması ve normal olmayan bir hamilelik dönemi yaşayacağını bilmesi, bu hassas dönemin daha zor geçmesine sebep oluyordu. Bir kız bebek dilediğim bu gebeliği riske atamazdım. Bu gebelikten kesinlikle bir sonuç almam gerektiğini ve bunun son şansım olduğunu düşünüyordum. Gebe kaldıktan sonra ilk kontrolüm Van’da yapıldı. Bu kontrolde yığınla test , bu testlerin alt testleri ve alt testlerin de altları vs. yapıldı. Bu ortam bana güven vermediği için Melih Bey’ e gitmeye karar verdim. Kendisi daha önceden yaptırdığım hiçbir teste bakma gereği duymadığı gibi herhangi bir test de yaptırmadı. İlk muayenede hiçbir sorunun olmadığını söyleyerek keyfini çıkartın dedi ve o anda bu yolculuğa Melih hocamla devam etmem gerektiğine karar verdim. Bebeğimin de onun ellerinde doğmasını diledim. Ve sonrasında rutin kontrollerim başladı. Hamileliğim boyunca ikili ve üçlü testler haricinde hiçbir test yaptırma gereği duymadan çok rahat bir hamilelik dönemi geçirmemi sağladı.

Gebeliğimin 5. ayından itibaren Melih Bey ile kontrollere Bodrum’da devam ettik. 7. aydaki kontrole kadar her şey yolunda gitti. Bu kontrol sonrasında bebeğin durumunu iyi görmediğinden ani müdahale gerekebileceğini söyleyerek kontrollere İstanbul’da devam etmemiz gerektiğini söyledi. Bu hiç hazır olmadığımız bir durumdu çünkü tüm doğum planlarımı Bodrum’ a göre yapmıştım. Kendisine bunun şart olup olmadığını sorduğumda bebeğin durumunu iyi görmediğini ve şart olduğunu söyledi. Tam sona yaklaştığımızı düşünürken içimde bir korku oluşmuştu fakat bu korku Melih Bey ile konuşunca ortadan kayboluyordu. İstanbul'daki ilk kontrolün ardından bir hafta sonra tekrar gelmemi sonrasında 2-3 günde bir kontrol edeceğini ve doğumun erken olabileceğini söyledi. İkinci kontrole gideceğim günün sabahı kendimi kötü hissediyordum. Ayaklarım ve yüzüm şişmişti. Vücudumda bir anormallik olduğunu hissettim ve hislerim beni yanıltmadı. Melih Bey tansiyona bağlı olarak vücudumda zehirlenme başladığını ve aynı zamanda bebeğin beynine giden kan miktarının normalin altına düştüğünü tespit ederek hızlı bir şekilde beni doğuma aldı. Kızım sağlıklı bir şekilde, beklenenden bir ay önce ve zamanında bir müdahale ile 1980 gr olarak doğdu. Melih hocam 1950 gr civarı tahmin etmişti. (1.bebeğim için 3600 gr tahmin verilmişti fakat 2360 gr doğmuştu.) Bu da onun farkıydı.

 

Kızım erken geldiği için henüz ismine de karar verememiştik. Doğum sonrasında Melih hocam odamda beni ziyarete geldi ve bebeğin adını sordu. Bebeğin adı henüz yoktu fakat Melih hocam bunun da tedbirini almış, kızımın adını da düşünerek gelmişti. Duru bir güzelliği var “ Duru Lina” olsun dedi ve prensesimizin adı Duru Lina oldu. Zorlu bir süreçten sonra Melih amcasının sayesinde sağlıkla doğan Duru Linamız şuanda 9 aylık ve Melih amcasına şükranlarını sunuyor.

 

Kısacası Melih hocamı tanımak büyük bir şans. Onunlayken tüm endişe ve korkularınızdan sıyrılarak güven içinde harika bir hamilelik geçiriyorsunuz. Melih hocamın gözüyle, bebeğinizde hiçbir sıkıntının olmadığını bilmenin rahatlığıyla endişeden uzaklaşıp, sevgili hocamın da dediği gibi hamileliğin keyfini çıkartıyorsunuz. Kendisi tek kelimeyle mükemmel bir insan ve harika bir doktor. Prensesimizin, sayesinde ömür boyu görüşeceğimiz melek kalpli bir dost kazandık.

 

Kendisine; hamileliğimin 8. ayında kızımın ve benim hayatımızı kurtardığı için, hamileliğim boyunca maddi-manevi destek olduğu için, dostluğu için, babacanlığı ve güler yüzü için, en önemlisi samimiyeti için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sevgili ve kıymetli Melih hocam sizi çook seviyoruz.

 

Melekler Ailesi

" Yalova' dan İstanbul' a telaşlı geliş, mutlu dönüş ile sonlandı..."

 

Melih hocam ile tanışmamız, hamileliğimin 5. ayında Yalova' da muayene olduğumuz hastanede yaşanan bir talihsizlik neticesinde gerçekleşti. Şöyle ki yapılan kontroller neticesinde oğlum ile ilgili bir takım yanlış tanılar konmuştu. Bu olay bizi çok ama çok üzmekle beraber Melih Hocam ile tanışmamıza vesile oldu. Melih hocam durumun anlatılan gibi korkulacak bir durumun olmadığını anlatınca tüm korkularımız yok oldu. Melih hocam ile ilk konuşmamızdan sonra karar verdik ki oğlumuzun doğumunu kendisi gerçekleştirmeliydi.

 

O günden sonra biz her ay kontroller için Yalova' dan İstanbul' a gidip geldik.

 

Melih hocam konumu itibariyle olmaması gereken kadar mütevazı, babacan, güler yüzlü bir kişiliğe sahip. O kadar alçak gönüllü ki o hastasının karşısında küçüldükçe büyüyen biri. Kendisini her gördükçe şu soruyu sordum kendime; bu adamın hiç mi derdi tasası yok. Sorunu olsa dahi hiç bir zaman bunu hastalarına yansıtmayan pozitif biri.

 

HER ŞEY İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ. İYİ Kİ SİZİ TANIMIŞIZ VE İYİ Kİ VARSINIZ.

 

Bu arada tüm çabalarınıza rağmen oğlumuz koyu BEŞİKTAŞ lı ve bu sene ilk şampiyonluğunu gördü. :)

 

Büyükkara Ailesi

" Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik "

 

Uzun yıllar ' Polikistik Over Sendromu ' sıkıntısıyla mücadele etmiş biri olarak hamilelik konusunda oldukça karamsar ve şüpheciydim. Aynı zamanda senelerdir süren ' Anksiyete bozukluğu ' rahatsızlığım nedeniyle de ilaç kullanıyordum. Beni anlayacak, rahatlatacak ve sorularımdan sıkılmayacak bir doktora ihtiyacım vardı. Uzun süren araştırmalarım sonucunda aynı zamanda bir Perinatoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Melih Atahan Güven'den bir muayene randevusu aldım. Melih Bey'in muayenehanesinden içeri adım attığım andan itibaren hamilelik sürecine dair genel tutumum tamamen değişti. Artık çok daha umutlu, rahat ve sağlıklı hissediyordum kendimi. O ana kadar kendimi o kadar sıkmışım ki Melih Bey'in rahatlatan yaklaşımı, pozitif enerjisi ve profesyonel tutumu sayesinde kendimi hamileliğe hazır hissetmeye başladım.

 

Nitekim ilk muayenemden yaklaşık 4 ay kadar sonra oğlum karnımın içindeki 9 aylık serüvenine başladı. Sağlıklı, rahat, huzurlu, keyifli bir hamilelik geçirdim. Bunda en büyük pay doktorumuzundu tabi. Her sorunumda yanımdaydı. Aklıma takılan her şeyi bekletmeden, sabırla cevapladı. En endişeli anlarımda esprileriyle beni güldürdü, soru soran bakışlarımı fark edip daha ben endişemi belirtmeden beni rahatlatacak şeyleri söyleyiveriyordu.

 

Büyük gün geldi çattı. 5 Mayıs 2014'te saat tam 17:01'de canım oğlumuz Tibet'e kavuştuk. Epidural sezaryen yöntemiyle çok rahat ve keyifli bir doğum gerçekleştirdik. Melih Bey yine tüm güzel enerjileriyle yanımızdaydı. Operasyon sırasında bebeğimi göğsüme koyduklarında doktoruma minnettar hissettim kendimi.

 

Hamilelik sürecinde olduğu gibi, operasyon, doğum ve doğum sonrası süreçte de Melih Bey her zaman yardımcı oldu bize. İlgisi, yaklaşımı, tutumu, kişiliğiyle Prof. Dr. Melih Atahan Güven sonsuz saygı duyduğumuz, güvendiğimiz ve çok sevdiğimiz canımız doktorumuz. Oğlumuz şimdi 2,5 yaşında ve fırsat buldukça doktorumuzu ziyaret ediyoruz. Ne mutlu bize onu tanıdık ve sayesinde muhteşem bir hamilelik ve doğum süreci geçirdik. Her şey için teşekkür ederiz.

Gürkan Ailesi

" Düşük, Üzüntü ve sonrası gelen mutluluk "

 

Yaşadığımız üzücü (düşük) süreçten sonra Melih Bey' in bize " bir dahakini kucağına vereceğim merak etme" dediği günü unutamıyorum. O zaman bizim için hayal olan bu cümle 18 Temmuz 2016 pazartesi günü stresli bir hafta sonundan sonra gerçek oldu. Güzel Irmak' ımızı dediği gibi kucağımıza verdi. Melih Bey' in pozitif ve esprili yaklaşımı, engin tecrübesi, verdiği dört boyutlu harika resimlerle kontrol gününü hep dört gözle bekledik.

 

Doğum sonrası bebeğim kollarımdayken ağrılarım az, enerjim yüksek olarak çok rahat bir süreç geçirdim. Kendisine bu en güzel serüvende, bilgi ve tecrübesi, pozitif desteği ve tabi ki bana layık gördüğü ordinaryüs profesör unvanı için çok teşekkür ederim. Eğer doktorunuz Melih Bey ise siz hamileliğin tadını çıkartın, gerisini dediği gibi o düşünecektir.

 

Aydın Ailesi

" gittiğim 4 doktor da bebeğimin sakat olacağını, aldırmam gerektiğini söyledi fakat melih bey çok güven verici bir şekilde bebeğin sağlıklı olduğunu, bir problem olmadığını söyledi..."

 

2011 yılında yaşadığım ilk gebeliğimdeki riskler sonucunda hayat bizi Melih Bey ile buluşturdu. Gittiğim 4 doktor da bebeğimin sakat olacağını, aldırmam gerektiğini söyledi fakat Melih Bey çok güven verici bir şekilde bebeğin sağlıklı olduğunu, bir problem olmadığını söyledi ve ilk bebeğimiz Almira çok sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

 

Melih Bey' e duyduğumuz sevgi ve güven sayesinde ikinci çocuk düşüncemizde de başka bir doktor ile ilerleyemeyeceğimi düşündüm. Denemelerimize rağmen gebe kalamamıştım, soluğu Melih Bey' de aldım. Rahat olmamı bir sorun olmadığını söyledi ve bu sefer böbreklerimden rahatsızdım, ilaçlar kullanıyordum ve çok korkuyordum. Melih Bey her zaman yanımızda oldu, tüm sorularınızı sabırla cevapladı. İkinci kızım da sağlıkla dünyaya geldi.

 

Kendisini çok seviyor ve teşekkür ediyorum. İyi ki sizi tanımışız ve iki kızımı da sayenizde kucağıma aldım, her şey için teşekkürler.

 

Bulut Ailesi

" maalesef bebeğim artık büyüyemiyor ve gelişemiyordu. anne karnında kaldıkça bu durum bu şekilde devam edecekti. hemen anne karnından alınması gerekiyordu. ama bir hafta daha anne karnında kalmak zorundaydı. "

 

Hastaneye mide bulantısı için gitmiştik bir yaz gününde. Evliliğimizin yeni başlarıydı ve daha aklımıza hayat çekirdeğimiz düşmemişti. Derken doktor bey kan testi istedi ve hiç hayatımda alışık olmadığım, bundan öncesi ve bundan sonrası gibi hayatımı ikiye bölecek olan o sonuçla karşılaştım. 3 haftalık hamileyim :) Bir yandan şaşkınlık bir yandan mutluluk, tuzlu ve tatlıyı anda yemişim gibi afalladım.

 

Günler geçince hamilelikte neymiş o kadar da abartıyorlar dediğimin ertesinde hamileliğin ilk 3 ayının ne denli zorlu ne denli mide bulantılı geçeceğini birebir yaşamaya başladım ki doktorların yanlış ilaç vermesi daha da kötü yapıyor. Hamilelik hiç bitmeyecek daha da karanlık bir çıkmaza girecek düşüncesindeydim. Eşim elinden geldiğince yardımcı oluyordu ama o da işe gittiğinden çok zorlanıyordum. Ta ki Acıbadem Kadıköy Hastanesi doktorlarından Melih Bey ile tanışana kadar.

 

Kendisine içtiğim ilaçları söylediğimde " şaka yapıyorsunuz " dediğinde çok şaşırmış ve büyük bir ikilemde kalmıştım. Tabi ki doktor-hasta ilişkisi denildiğinde hep tavsiye edilen ve işinin ehli birine güvenmek zorundaydım ki öyle de yaptım.

 

İlaçları kullanmayı bırakmış ve biraz olsun kendime gelmeye başlamıştım. Bununla birlikte 13. haftada bebeğimizin cinsiyetini öğrenmemle ne denli doğru bir doktor seçtiğimin farkına bir kez daha vardım.

 

Günler günleri, kontroller kontrolleri takip ediyor, karnım şişiyor ve her geçen zaman bebeğim kendisini bana daha da belli ediyor ve her şey yolunda gidiyordu.

 

34. haftada hayatın hiç bir anlamı olmadığını, bir annenin evladı varsa güneş açacağını anladım. Bunun nedeni ise her şey gayet normal giderken anormal bir durumun olmasıydı. Melih Bey aradı ve hemen ardından ultrason ile bebeğime bakarken bir anormallik olduğunu söyledi. Maalesef bebeğim artık büyüyemiyor ve gelişemiyordu. Anne karnında kaldıkça bu durum bu şekilde devam edecekti. Hemen anne karnından alınması gerekiyordu. Ama bir hafta daha anne karnında kalmak zorundaydı.

 

Melih Bey' in yılların getirmiş olduğu yorumuyla 31.03.2017 tarihinde kızımıza kavuşmak için ortamı hazırladık. Hemşireler geldi ve ameliyathanenin yolunu tuttuk. Artık kızıma kavuşmama dakikalar kalmıştı. Epidural Sezaryen olmuştum. Melih Bey 10 dakika içerisinde kucağıma dünyanın en güzel hediyesini verdi. Tanem' in kokusunu, ağlamasını, sesini... Hayat adeta durdu ve kızmla birlikte mutluluk gözyaşları döktük. En sonunda Melih Bey' in engin tecrübesi ile kızıma sağ salim kavuştum.

 

Şu an kızım uyuyor. Biraz gaz problemi var. Olsun zamanla onu da atlatırız. Sağolun Melih Bey, iyi ki doktor tercihimizi sizden yana kullanmışız. Belki kızım başka doktorların elinde olsaydı bir ömür mutsuz olacaktık.

 

Elinizin değdiği her bebeği sağlıkla doğurtmanız dileği ile...

Çetin Ailesi

" diğer doktorlar, " bu kilo ile hamile kalmamalıydın, zaten polikistik over sendromu' nda var en fazla 3. ayda bebeğini düşürürsün " dediler ama melih hoca ile başardım, üstüne normal doğum bile yaptım  :) "

 

Kilolu anne olmak çok zormuş !!! Bir de PCOS hastasıysanız. Melih Hoca'ya gelene kadar her gün ağlamalı " bugün de bebeği kaybetmedik, bugün de yırttık " diyerek acılı, sancılı ve stresli bir süreç yaşadık. Diğer doktorum hamile olduğumu söylediğinde " bu kiloyla hamile kalmamalıydın, zaten Polikistik Over Sendromu' nda var ve bu yüzden en fazla 3. ayda bebeğini düşürürsün, bu sürece çok alışma " diyerek defalarca moralimizi son derece bozmuştu. Artık kendi kendime " lanet olsun, neden hamile kaldım ? zaten kilom vardı ( bu arada tam 110 kg ile hamile kalmıştım.), şimdi üzerine bir 20 kilo daha alırım hayatım biter " diye söylenerek bunalıma girmiştim.

 

4. haftamızda tam bir düzine ilaca başlamıştık. Psikolojim iyiden iyiye bozulmuştu ki o sıralar Melih Hoca ile tanıştık. Odasına girdiğimizde durumumu ağlayarak anlattım sanki o da bize kızacakmış gibi. " biliyorum kiloluyum, biliyorum yapmamalıydık ama ne yapayım " siz de böyle diyecekseniz hiç başlamayalım demiştik. O anki sakin ve güler yüzlü haliyle sadece " beni dinle, şu an her şey yolunda, eğer söylediklerimi yaparsan her şey çok güzel olacak. Senin 3 katın hasta var ve bu ne kendine güvensizlik ! " demişti. " senden tek isteğim düzenli diyet ve otokontrol hepsi bu " diyerek devam etti. Ve gerçekten dedikleri olmuştu. Diyetisyen ve Melih Hoca' nın önerileriyle ne şeker ne tansiyon ne de başka herhangi bir ekstra sorun ile karşılaşmadan hamileliğimi geçirdim.

 

Melih Hoca' nın insanı rahatlatan, sakinleştiren, güldüren, maddi amaçlar gütmeyen, her şeyin para demek olmadığını ifade eden tutumu ile çok huzurlu bir süreç geçirdik. Üstüne üstlük NORMAL DOĞUM yaptık :) Diğer doktorların hiç düşünmeden sezaryen olur dedikleri ben bebeğimi normal doğum yaparak dünyaya getirdim. Bununla birlikte tüm hamilelik sürecim boyunca sadece 4,5 kg aldım. Gayet kolay, sıkıntısız, sorun yaşamadan, kardeşimin düğünü gibi :) acele eden miniğimize kavuştuk.

 

Melih Hoca sayesinde hamileliğim gayet güzel, eğlenceli bir şekilde tamamlandı. Ve sonuç olarak şunları söylemem gerekir ki; Kilolu olmak hamile kalmaya ve en önemlisi Normal Doğum yapmaya engel değilmiş. Çok teşekkürler Melih Hocam, iyi ki varsınız :)

Engin Ailesi

" 10.haftadaki rutin kontrolümüzde doktorumuz bebeğimizin ense kalınlığının fazla olduğunu, bölümündeki başka bir " uzaman " doktora danışarak Down Sendromu tanısının kesinliğini ifade ederek ekstra bir test yapmaya bile gerek olmadığını söyledi ama işin aslı öyle değildi... "

 

Hiç beklemediğimiz bir sürprizle hamilelik haberini almıştık. Organik olarak ortaya çıkan bebeğimiz yine organik olarak - sorunsuz 10. haftaya gelmişti.

 

10.haftadaki rutin kontrolümüzde doktorumuz bebeğimizin ense kalınlığının fazla olduğunu, bölümündeki başka bir " uzaman " doktora danışarak Down Sendromu tanısının kesinliğini ifade ederek ekstra bir test yapmaya bile gerek olmadığını söyledi ama işin aslı öyle değildi...

 

Bu uzman doktorlar bize gebeliği sonlandırma kararı aldırmaya çalışırken bir arkadaşımızın tavsiyesi ile Perinataloji Uzmanı Melih Bey ile tanıştık.

 

Melih Bey bize ense kalınlığının 10. haftada bakılmayacağını, bakıldığı taktirde bunun " arı kovanına çomak sokmak " olacağını ve 12. haftada kendisine gelmemizi istedi.

 

Hayatımın en uzun 2 haftasından sonra bebeğimizde bir sorun olmadığını söyleyerek ve hatta üstüne " beğenmezseniz bebeği ben alırım " gibi bir espriyle içimize su serpti. 9 ay boyunca bitmek tükenmek bilmeyen endişe dolu sorularımıza son derece sakin, net ve kısa cümleleriyle cevap vererek bize son derece güvenilir bir hamilelik süreci yaşattı ve kızımızın süper kahramanı oldu.

" iki düşük sonrası başka doktorlarca her gün iğne olman gerek denilen ben, melih bey' in tecrübesi ile tenime tek bir iğne değmeden hamileliğimi tamamladım."

 

2 talihsiz gebelikten sonra tanıştık Melih Bey ile. Hüzünlü girdiğimiz o kapıdan " merak etmeyin 2017 model bir bebeğiniz olacak " demesiyle koca bir umut ve heyecanla çıktık. Daha hamile bile değildim ama öylesine emin ve güven vererek konuştu ki bütün olumsuz düşünceler ve korkular gitti.

 

Hamile kalınca gebelik kontrollerine başladık. Normalde ultrasona girdikten bir kaç saat sonra ya bir şey olduysa diye korkuya kapılan ben, doktorumuzun sayesinde aylık kontrolleri mutlulukla bekledim. İki düşük sonrası başka doktorlarca Her gün iğne olman gerek denilen ben, Melih Bey' in tecrübesi ile tenime tek bir iğne değmeden hamileliğimi tamamladım.

 

O gün gelip çattığında da yanı başımızdaydı, bebeğimiz doğduğu an bizi el ele tutuşturup aile olmanın en güzel halini yaşattı. Daha nice ailenin umutlarına, hayallerine dokunurken bir o kadarda mütevazi, -hiç abartmıyorum- bir ağabey bir dost olabilen can bir doktordur kendisi. Sevgi ve saygıyla...

Fikirli Ailesi

" gebeliğin 11. haftasında melih bey ile tanıştık ve bebeğin cinsiyetini öğrendik. kendisi ile tanıştıktan sonra ortada ne bir risk kaldı nede sorunlu bir gebelik :) "

 

Gebeliğin başında yaşadığımız tatsız bir hadise sonucu,11.haftamızda sorunlu gebeliklerde ilk önerilen isim olan Melih Bey ile tanıştık ve ilk kontrolde bebeğimizin cinsiyetini öğrendik (erkek dedi).

 

Kendisiyle tanıştıktan sonra ortada ne risk kaldı ne de sorunlu bir gebelik. Kendinden emin tavırları ve tecrübesi, tüm perinatologlardan bir adım öne geçmesi için yeterli. Sadece riskli değil aslında tüm gebeliklerde tercih edilmesi gereken güven veren bir doktor, cana yakın esprili bir arkadaş, her türlü sorunuza cevap veren bir öğretmen. Ne kadar bulantınız olursa olsun ilaca karşı oluşu, gebelikte ihtiyacınız olan tüm vitamin ve minarelerin yediklerimizde olduğunu anlatışı, diğerlerinden bir adım önde olduğunun kanıtıdır. Suda doğumun balıklar için olduğunu, insanların doğasında toprak olduğunu sizi güldürerek belirtir ki, gereksiz maceralardan uzak durursunuz.

 

Bizim için en zor kısmı, doğum sonrası Melih Bey ile devam edemeyecek olmamız. Keşke çocuğumuza şimdi de o baksa tabii artık ultrasonsuz :))

Gökal Ailesi

Gül Ailesi

" hamileliğimi öğrendikten 2 gün sonra, kan tahlilimde akut toxoplazma sonucunun gelmesiyle benim sıkıntılı hikayem başladı. "

 

Hamileliğimi öğrendikten 2 gün sonra, kan tahlilimde akut Toxoplazma sonucunun gelmesiyle benim sıkıntılı hikayem başladı. Hem çok mutlu, hem de çok endişeliydim. Endişeyi bırakın, bebeğimi yeni bulmuşken kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyaydım ve panikle doktor arkadaşlarımı arıyordum. Doktor olmamın hem avantajını, hem sıkıntısını yaşıyordum. Olası komplikasyonlar nedeniyle sürekli ağlıyor, ne yapacağımı bilemiyordum.

 

Birkaç tane perinatologla görüştüm, test sonuçlarımı paylaştım. Bir tanesi hamileliğin sonlandırılması gerektiğini bile söylemişti. Tam da o anda İstanbul'da güvendiğim bir perinatologun da tavsiyesiyle Bodrum Acıbadem Hastanesi'nde Prof. Dr. Melih Atahan Güven ile yollarımız kesişti. (Eşimin işi nedeniyle Bodrum'a yeni yerleşmiştik)

 

Melih Bey ilk görüşmemizde bize öyle net bir dille, öyle güzel bilgiler verdi ve bizi öyle sakinleştirdi ki.. Hamileliğin sonlandırılmasının söz konusu olmadığını, düzenli kontrollerin yapılması gerektiğini, 18. haftada amniyosentez yapılarak durumun netleştirileceğini söyledi. Ama endişelenmeye şimdilik gerek olmadığını, rahat olmam gerektiğini sakince anlattı.

 

Daha ilk görüşmede eşim 'Çok kendinden emin bir doktor, çok net ve güven verici, bence doğru adresteyiz.' dedi. Tam 13 hafta, Melih Bey'in telkinleriyle ve tecrübesine duyduğumuz güvenle bekledik. Bebeğimle bağ kurmaktan korkuyor, gene de iyiyi umut etmeye eşimin de sonsuz desteğiyle devam ediyordum. 18. haftada Melih Bey' in esprileri ve sakinliğiyle, komplikasyonsuz, rahat bir amniyosentez geçirdik. 2 hafta kadar sonra da Melih Bey'den müjdeli haberi aldık. Bebeğimiz iyiydi ve hamilelik devam edecekti. Doğuma kadar Melih Bey ile düzenli kontrollerim devam etti. 27. haftada erken doğum şüphesiyle yeniden biraz strese girsek de Melih Bey'e duyduğumuz güven ile 38 hafta 3. güne ulaştık. Tüm bu süreçte eşimin de sabrını ve sonsuz desteğini unutamam tabi.

 

Melih Bey sayesinde gene komplikasyonsuz bir sezaryen ile bebeğimize kavuştuk. Ameliyathanedeki sakin ve esprili diyalogumuzun da bunda çok etkisi oldu. Simdi Mete'yi sağlıkla kucağımıza almış olmanın keyfini yaşıyoruz. Melih Bey'e çok şey borçluyuz. Onu hep sevgiyle hatırlayacağız...

Kemer Ailesi

" iki kez düşük yaptım, tüp bebek dediler. melih bey gerek yok dedi ve..."

 

İki kez düşük yaptıktan sonra, alanında uzman, iyi bir perinatalog arayışına girdik ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile Melih Bey ile tanıştık. Melih Bey' e başımızdan geçen önceki süreçleri ağlayarak anlattım ve gerekirse hiç düşünmeden direk tüp bebek deneyelim dediğimde Melih Bey " buna gerek yok normal yolla hamile kalabiliyorsun, hamile kal ve gel, gerisi benim takibimde, bu sefer sağlıcakla bebeğini kucağına alacaksın" dediğinde ağlayarak başlayan konuşmamızın yerini mutluluk, sevinç ve yeni umutlar aldı.

 

7 ay sonra hamile kaldım. Bizim için uzun ve aklımızda bir sürü soruların dolaştığı yeni bir yolculuğumuz başladı. Her kontrol randevularımızda heyecanlı bir bekleyiş ve miniğimizi görebilmenin, sağlığının iyi olduğunu duyabilmenin heyecanı vardı. Melih Bey' e " bebeğimiz nasıl iyi mi " diye başlayan sorularımız ve Melih Bey' in " iyi ne demek süper, her şey yolunda, gayet iyi " cevabı ve her zaman gez dolaş, bol dinlen, keyfine bak ve bu günlerin tadını çıkarın sözleri ile geçen keyifli kontrollerimiz ve sohbetlerimiz oldu.

 

Bu sefer mutluluktan ağlıyordum. Tarifi zor ve muhteşem bir duygu annelik. Hem hamilelik sürecimde hem de doğum anında Melih Bey' in göstermiş olduğu ilgi, alaka, sonsuz güven ve güler yüz için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. 38+3 de epidural sezaryen ile oğlumuz dünyaya geldi. Melih Bey' in oğlumuzu bizimle tanıştırdığı ilk an, bebeğimize sarıldığımız onu kokladığımız o anlar muhteşemdi.

 

İyi ki sizi tanıdık ve bu süreçte beraberdik. İyi ki varsınız, bize yaşattığınız tüm güzellikler, engin bilgi paylaşımınız ve sıkı takibiniz için çok teşekkür ederiz.

" özellikle benim gibi normal-doğal doğumda ısrarcıysanız ve bebeğinizde koca kafalı ise adresiniz... "

 

Uzun araştırmalar sonucunda Melih Bey ile tanıştık. Bunun için öncelikle eşime minnettarım, hamileliğimi böyle harika bir doktorla geçirdim. Özellikle benim gibi vajinal doğumda ısrarcı iseniz, bebeğiniz biraz koca kafalı ve 41. haftaya kadar "içerde keyfim yerinde, siz takılın" diyorsa doktorunuzun tavırları, size verdiği güven, sizin isteklerinize saygı duyması ve bu süreçteki tereddütlerinizi tamamen ortadan kaldırması çok önemli.

 

Çok rahat geçen bir hamilelik döneminin ardından son haftalara doğru bebeğimiz kafa genişliği 10 cm bulmuştu. 38. haftadan sonra her gün gelecek diye bekledik. 40.haftaya geldiğimiz de ise artık öyle yada böyle gelmesi gerekiyordu. 5-6 saatlik suni sancının ardından minnağımız bizi üzmedi ve vajinal doğumla dünyaya geldi.

 

Her şey için Melih Bey'e ve ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Onların emekleri sayesinde minik bebeğimizi sorunsuz kucağımıza aldık.

Özdemir Ailesi

Sağlam Ailesi

" ordudan acilen yola çıktık... hastaneye giderken tabelaları okuyamadığımı oğlumu ve eşimi silüet halinde gördüğümü fark ettim. meğer anne adayı preekkampsi (gebelik zehirlenmesi) olunca gözünü bile kaybedebiliyormuş..."

 

Her şeyden habersiz 2 ay sonra kızımı kucağıma alacağım günün hayalini kurarken her şey birden değişti. Ordu da gittiğim son doktor kontrolünde yolunda gitmeyen bir şeyler vardı 16 haziran 2017 idi tarih.

 

Bir sonraki gün evliliğimizin 10. Yıldönümüydü ve eşimle düğünümüz gerçekleştiği otelde bugünü kutlayacaktık. Ordu' daki doktorum sabah 8:30 da beni arayana dek. Telefonda çok acil hastaneye gelmemi söyleyen doktorumun yanında aldık soluğu. Ağır preeklemsi (gebelik zehirlenmesi) den bahsetti doktorum ve Ordu' da hiçbir şey yapılamayacağını, geçen her saatin ciddi hayati risk içerdiğini ekledi. Dünya tam olarak başıma yıkılmıştı çünkü bebeğim daha 29 haftalıktı ve onu almaları gerekiyordu. Kelimelere dökemeyeceğim bir acı her şey altüst olmuştu. Tek bir soru beynimi esir almıştı 'ya ona bir şey olursa'...

Aklıma ilk gelen şey Melih Bey' i aramak oldu. Durumu anlattığımda oldukça soğuk kanlı bir şekilde yönlendirdi bizi ve bana süreci anlattı yola çıkmanızı, anne karnında bekletebildiğimiz kadar bekleteceğini her saatin bizim lehimize olduğunu iletti. Biz hemen yola koyulduk, yol boyunca bizi sürekli olarak aradı durumumu sordu. Yaklaşık 10 saat süren kabus gibi bir yolculuktu, yolun belli bir bölümünden sonra tabelaları okuyamadığımı oğlumu ve eşimi siluet halinde gördüğümü fark ettiğimde çok panikledik. Meğer preeklemsi de insan gözlerini kaybedebilirmiş.

 

Zor da olsa hastaneye ulaşmıştık genel rutin kontrollerin ardından ciğer gelişimi için iğne uygulandı. Erken doğum olacağı için 2 gece daha kontrol altında tutulduktan sonra 19 haziran pazartesi günü bebeğe giden kan akışının zayıf olduğunu iletti Melih Bey ve doğumun artık gerçekleşmesi gerek dedi. İnsan inanamıyor tabii 29 haftalık bebek nasıl doğacaktı bu bir kabus olmalıydı derken dualar içinde doğuma girdim hatırladığım tek şey Melih Bey' in bana yaptığı her şey yolunda işareti...Uyandığımda ilk sorduğum şey kızımın sağlığı oldu. Kızım yeni doğan yoğun bakımında misafirdi bir süre artık. Ama ikimizde yaşıyorduk sonuçta kurtulmuştuk ve kızım 57 gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Her günü ayrı bir kitap olur nitelikteydi, bırakın bir anneyi bir insan olarak dayanılması çok zordu.14 Ağustos' ta ise kızımı taburcu edildi ve şimdi ise yanı başımda uyuyor çok şükür bin şükür...

17 Haziran' da Ordu' da başlayıp bugünlere kadar gelen bir serüven bu. Her ne kadar başkahraman ben gibi gözüksem de burada bu günleri görmemizi sağlayan gizli kahraman sevgili Melih Atahan Güven' e çok şey borçluyum. Çok çok teşekkür ederim kendisine. Tartışmasız bir profesyonel kendisi ve aynı zamanda insani değerleri çok yüksek bir kişilik. Kendisine ve ekibine minnettarım. Sevgiyle kalın. Esra Sağlam.

Soydan Ailesi

" ilk gebeliğimde gebelik zehirlenmesi yaşamış ve bebeğimi kaybetmiştim. bunun hüznünü yaşarken tekrar hamile olduğumu öğrendim, ancak devam eden kanama nedeniyle hekimimiz bize artık yolumuza bir perinatolog ile devam etmemiz gerektiğini söyledi. "

 

İlk gebeliğimde gebelik zehirlenmesi yaşamış ve bebeğimi kaybetmiştim. Bunun hüznünü yaşarken tekrar hamile olduğumu öğrendim, ancak devam eden kanama nedeniyle hekimimiz bize artık yolumuza bir perinatolog ile devam etmemiz gerektiğini söyledi.

 

Hiç tereddüt etmeden daha önce de muayene olduğum hekimimden yana tercihimi kullanıp gebelik kontrollerime Melih Bey ile devam etme kararı aldım. Melih Bey'e her kontrole gidişimizde onun rahatlığı benim o kadar kaygılı ve korku dolu hallerime karşı sorduğum sorulara verdiği esprili cevapları sayesinde çok rahat bir gebelik geçirdim. Melih Bey benim her protein kontrolüm ve tansiyon ölçümlerimi kendisine gönderdiğimde ben korktukça o bir o kadar rahat olmam gerektiğini bu gebeliğimde bebeğimi kucağıma alacağım konusunda sürekli pozitifti.

 

31.haftamdaki kontrolümde her şey yine olumluydu taa ki 33.haftada nefroloji kontrolünde protein kaçağım diyalize girme seviyesine gelene kadar. Melih Bey 34.haftada bebeği doğurtacağını ve sadece en fazla 15 gün kuvöz surecimiz olacağını ve bunun sonucunda evladımı sağlıklı şekilde kucağıma alacağımı söyledi.

 

Gün geldi çattı ve öğlen doğuma girdim evladımı sağ salim doktorum sayesinde dünyaya getirdim ve tam da kendisinin dediği gibi oldu. Bebeğim tam 15 gün kuvöz macerası sonrasında artik sağlıklı bir şekilde evimizdeydi. Ben bu süreçte kendisine her yönelttiğim soruya karşılık gece kaç olursa olsun verdiği cevaplarla beni rahatlattığı ve benim önceki kaybımdan dolayı yine ayni şeyleri yaşayacağım korkusuyla kaygılı halimi pozitif ve esprili yaklaşımıyla rahatlattığı için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum ve iyi ki kendisini tanımış, yolumuza kendisiyle devam etmişiz diyorum.

 

Bizim için işinin ehli bir hekimden ziyade gayet mütevazi ve bir o kadar da pozitif yaklaşımı olan bir dost.

 

Sevgilerimizle SOYDAN ailesi.

Yılmaz Ailesi

" 38 yaşımda, toplumumuzda genel kanıya göre geç bir yaşta gebe kalmak istedim. yaş hassasiyetinden dolayı da çok iyi bir doktor arayışındaydım... "

 

38 yaşımda, toplumumuzda genel kanıya göre geç bir yaşta gebe kalmak istedim. Yaş hassasiyetinden dolayı da çok iyi bir perinatolog arayışındaydım.

 

Arayışta olduğum her zaman yaptığım gibi yine en iyisini istemek üzere evrene sordum: "Gebelik ve doğum hikayemi yaşarken bana eşlik edecek iyi bir perinatologla karşılaşmam için neler mümkün? " ve cevabı beklemeye başladım. Aradan bir gün bile geçmeden cevabım geldi. Yakın iş arkadaşlarımdan biri kendi gebelik hikayesini anlatırken bana Melih Bey' den bahsetti. Hemen randevumu aldım. İlk muayenemi olurken Melih Bey' in bilgisi ve samimi yaklaşımı tam olarak içime sindi, dedim ki buldum doktorumu. İkinci muayenemde ise hamile olduğumu öğrendim. Her şey çok hızlı ilerlemişti ve ben mutluluktan uçuyordum. Böylece Melih Bey ile serüvenimiz de başlamış oldu.

 

Çok şükür ki gebeliğim kas ağrısı ve bebeğimin ters gelmesi dışında harika geçti. Son haftalarıma kadar aktif çalışmayı düşünen ben kas ağrısı yüzünden doğuma son 2,5 ay kala evden çalışmak zorunda kaldım. Bebeğimin ters gelmesinden dolayı da 6 ay boyunca sporla normal doğuma hazırlanmama rağmen sezaryen oldum. Bu iki durumu da inatçı kişiliğim yüzünden kabullenmem zor oldu. Belli ki şartlanmıştım. Melih Bey bu süreçte sorduğum her türlü absürt soruya büyük bir sabırla ve beni hamur kıvamına getiren esprileriyle, pimpirikli karakterime uygun cevaplar verdi. Böylece hem jinekoloğum hem de psikologum  :) oldu diyebilirim.

 

Gebeliğini ne türlü sorunu olursa olsun rahat geçirmek isteyen tüm arkadaşlarıma bilgisi, engin tecrübesi ve rahat tavrıyla insanı sakinleştiren ve motivasyonu hep üstte tutmayı sağlayan doktorumu tavsiye ediyorum.

 

Sevgili Melih Bey bu muhteşem yolculuğa sizinle başlayıp sorunsuz tamamladığım için müthiş mutluyum. Şimdi keyifle kızımın büyümesini izliyorum. Balkızım Meva ve eşimle birlikte size her şey için çok teşekkür ederiz. Bir sonraki serüvenimize kadar, ki 2 yıla kalmaz sanırım  :), kendinize iyi bakın.

 

Kucak dolusu sevgiler !

Öztürk Ailesi

" ikiz gebeliklerde erken doğum ve kuvöz riski bizi korkutuyordu. araştırmalarımız ve doktorumuzun yönlendirmesi ile melih hocaya randevu aldık. "

 

İkiz bebeklerimize hamile olduğumu öğrendiğimiz andan itibaren eşimle hem şaşkın hem de çok mutluyduk. Bir yandan sevincini yaşarken bir yandan da ikiz gebeliğin hem hamilelik süreci hem de sonrasındaki zorluklarını düşünmeye başlamıştık. Çünkü ikiz gebeliğin riskli bir gebelik süreci olduğunu ve iyi bir doktor tarafından takip edilmesi gerektiğini biliyorduk.

 

Kontrollerimize bir süre kendi doktorumuzla devam ederken bir yandan da perinatoloji alanında iyi bir doktor arayışına başlamıştık. Araştırmalarımız ve doktorumuzun yönlendirmesi sonucunda Melih Hocaya randevu almaya karar verdik. İlk randevumuzda bebişlerimize detaylı ultrason yapılacaktı. Daha ilk kontrolümüzde ikiz gebeliklerde olası riskleri ve bunlara karşı yapılması gereken test ve kontrolleri sıraladı. Benim hamileliğimin keyfini çıkarmamı geriye kalan her şeyi kendisinin halledeceğini söyleyerek biz de inanılmaz bir güven oluşturdu. O günden sonra emin ellerde olduğumuza inanmıştık. Rutin kontrollerimize Melih Hocayla devam ediyorduk. Kafamıza takılan her türlü soruya verdiği esprili yanıtlarla bizi hep rahatlatıyordu. Çok şükür her şey yolunda gidiyor ve ben hocamın sayesinde rahat bir hamilelik geçiriyordum.

 

Yine de ikiz gebeliklerde en büyük risk olan erken doğum olayı ve bezişlerimizin kuvöze girme ihtimali bizi tedirgin ediyordu. Melih hoca bana her kontrolde " merak etme 36. haftadan önce doğum yapmayacaksın ve bebeklerimiz kuvöze girmeyecek diyordu."

 

Gerçekten de öyle oldu ve 36+4. haftada sağlıklı bir şekilde bebişlerimize kavuştuk.

 

İyi ki Melih hocamızı tanımışız. Yıllar geçse de hiç aklımdan çıkmayacak bir diyaloğumuzla bitireyim:

 

-Hocam ben haftada sadece 1 kere balık yiyebiliyorum.

 

-Bir şey olmaz. Benim annem hiç balık sevmezmiş ama bak ben profesör olmuşum.

 

Melih Hocam süpersiniz. Ada ve Ata kardeşlerden sevgilerle  :)

Akdeniz Ailesi

" hamile olduğumu öğrenince eşim ve ben çok sevindik. sonra bizi bir panik aldı. oldukça kiloluydum ve yaşım 40 idi... "

 

Hamile kaldığımı öğrenince eşim ve ben çok sevindik. Sevinç sonrası bizi bir panik aldı.

Epey fazla kilolu ve 40 lı yaşlarda hamile kalmıştım. Yaş ve kilodan dolayı riskli grupta olduğum için Perinatoloji uzmanı ile hamileliğimi takip etmeye karar verdik. Böylece Melih Bey ile yolumuz kesişti.

 

İyi ki de kesişmiş. Her kontrole bir sürü soru ile giderken Melih Bey'in kendinden emin tavrı, güven veren konuşmaları ile soruları sormadan çıkıyordum kontrolden. Soruları sormaya gerek kalmıyordu. Ben sormadan Melih Bey yanıtlıyordu  :)

 

11.haftamızda ikili testimiz riskli çıkıp biz panik olmuşken, Melih Bey gayet sakin bir tavırla tanı testi yapıp bizi rahatlattı.

 

Yaşıma ve kiloma rağmen her zaman doğru yönlendirmeleri ile ( şeker ve tansiyonu yükseltmeden ) rahat bir hamilelik geçirip sağlık ile oğlumuzu kucağımıza aldık.

Güvenle, samimiyetle, doğru yönlendirme ile güzel bir hamilelik geçirdiğim için hep minnettar kalacağım.

 

Doğuma giderken ben panik ve korku ile ağlarken esprileri ile beni rahatlatan bir doktorum olduğu için çok şanslıyım.

 

Her şey için teşekkürler...

" ilk gebeliğim 15. haftada sonlanmak zorunda kaldı. sonrasında 12. gebelik haftasında ikizlerimizi kaybettik..."

 

İlk gebeliğim 15. Haftada sonlanmak zorunda kaldı. Sonrasında 12. Gebelik haftasında ikizlerimizi kaybettik:( Moralimiz çok bozuktu.

 

Başımızdan geçen bunca şeyle belki 5 belki 7 doktor dolaşmışlığımız vardı. Acaba neden oluyor niçin oluyor diye bir cevap ararken hiçbirinde mantıklı bir açıklama veya bir araştırma dahi yapılmadı. Bir gün oturdum bilgisayarın başına doktor ararken Melih Bey' in ultragebelik.com / melihguven.comsitesinden kendisine rastladım. Bir sürü soru cevap şeklinde hastalarıyla ne kadar yakından ilgilendiğini gördüm. Sanırım aradığımı bulmuştum sevinçten gecenin bir vakti randevu bile almak istedim.

 

iyi ki Melih Bey' i buldum. İlk muayenede ağzım kulaklarımda çıkmıştım, şükretmiştim kendisine rastladığım için. Harika bir 9 ay yaşadım. Tereddüt etmeden, endişe duymadan bebeğimizi kucağımıza aldık. Allah isteyen dileyen herkese versin ama önce Melih Bey' i bulun derim. İyi ki varsınız  :)

Şen Ailesi

Kırtel Ailesi

" kendi doktorumuza 29. hafta kontrolüne gittiğimizde bebeğin kafasında su toplaması ve problem olduğu söylendi. dünya başımıza yıkılmıştı ve nefes almakta güçlük çekiyorduk. melih bey ile tam da bu dönemde tanıştık ve..."

 

İkinci kez hamile olduğumu öğrendiğimde, tüm aile sevince boğulduk. Özlemle, sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde bebeğimizin dünyaya gelmesini bekliyorduk. Hamileliğimin 29. haftasına kadar her şey olağan seyrinde devam ediyordu. Ne olduysa 29. haftada gittiğim rutin kontrolüm sonunda aldığımız haber ile oldu ve yıkıldık. Doktor bize bebeğin beyninde 15 mm sıvı biriktiğini belirtti. Bunun önemli bir sorun olduğunu ve mutlaka takip edilmesi gerektiğini iletti. Yapılan tetkiklerde '' hidrosefali ''yorumu yapıldı. Dünya başımıza yıkılmış ve nefes almakta güçlük çekiyorduk.

 

Melih Bey ile tanışmamız işte tam da bu dönemde oldu. Gittiğimiz bir sürü doktor, aldığımız bir sürü kötü yorumdan sonra, Melih Bey'in bizimle güven veren motive edici konuşması bizi kendimize getirdi. Süreci oldukça soğukkanlı karşılayıp bize de bunu aşıladı. Sonrasında Melih Bey'in istekleri doğrultusunda amniyo sıvı ve bir takım kromozom testleri yapıldı. Çok şükür ki sonuçlar temiz çıktı ve gözlemlenen sıvı miktarında herhangi bir artış olmadı.

 

Allah'ımıza çok şükür ki çocuğumuzu sağlıkla kucağımıza aldık. Tanışmamız geç olduğu için bunun pişmanlığı içersindeyiz. Esprili ve sıcakkanlı yaklaşımı, güven veren tavrından ötürü Melih Bey ve ekibine ( Charlie'nin ve melekleri ) kendi bulmuş olduğum  :)) bu muhteşem insanlara sonsuz teşekkür ederiz.

Çakır Ailesi

" van' da bebeğimde problem olabileceği söylendi. hemen istanbul' a geldim ve konusunda uzman görüşmediğim doktor kalmadı. hepsi bebekle ilgili çok umutsuz konuştu. umutlarımın bittiği yerde bir aile dostumuz prof. dr. melih atahan güven' i önerdi ve...  :) "

 

Van'dan İstanbul'a uzanan hikayemiz gebeliğin 20. haftasında başladı. 20.haftada Van'da girdiğim detaylı ultrasonda bebeğimde bir hastalık olabileceği söylendi. Bir kaç doktora daha gittim ve kimse net bir şey söyleyemedi. Bir perinatoloğa muayene olmam gerekiyordu. Hiç vakit kaybetmeden hemen sonraki gün ilk uçakla İstanbul 'a gittim. Perinatoloji konusunda ciddi isim yapmış bir profesörden çok zor şekilde randevu alıp aynı gün muayene oldum.

 

Adini bile duymadığım, ne olduklarıyla ilgili hiçbir fikrimin olmadığı bir dizi hastalık ismi sıralandı ve amniyosentez yaptırmam gerektiği, bunun sonucunda da yüzde %90 ihtimalle gebeliğin sonlandırılması gerekebileceği söylendi. Sıralanan hastalıklardan hangisi çıkarsa bebeğim tedavi edilebilir diye sorduğumda da "1 tanesinde belki.. " yanıtını alınca dünyam başıma yıkıldı. O dakikadan sonra İstanbul'da görüşmediğim doktor kalmadı. Dosyamı gören bütün doktorlar muayene etme gereği bile duymadı. Çünkü tanıyı koyan perinatolog hepsinin hocası diyebileceğimiz biriydi.

 

Artik umudum yoktu amniyosentez yaptıracaktım ve sonrasında da bebeğimi belki de kaybedecektim. Umutlarımın tamamen bittiği yerde bir aile dostumuz Prof. Melih Atahan Güven Bey' i önerdi. Hiçbir umut taşımadan gittik. Öyle ki hastane koridorunda beklerken "Gidelim nasılsa o da ayni şeyi söyleyecek.." dedim esime.

 

Melih hoca dosyama baktı ve diğer doktorların aksine muayeneye etti. Ve bebeğime bakar bakmaz " gittiğin bütün doktorların dediklerini unut, bebeğin böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bir hastalığı olabilir ama bu da yaşamla bağdaşmayan bir şey değil tedavi edilebilir bir hastalık" dedi ve amniyosentez - gerekli bütün tetkikleri yaptı.

 

Herkesten o kadar çok şey duymuştum ki, Melih hocanın söylediklerine inanamıyor ve ard ardına sorular soruyordum. Hepsine sıkılmadan cevap verdi ve kafamın ne kadar karışmış olduğunu da gördü ki, " Evine git kulaklığını tak, kimseyi duyma ve sonuçları bekle kötü hic bir şey olmayacak" dedi. Sonuç tam da onun dediği gibi çıktı. Daha sonra her muayene de Van İstanbul arası mekik dokumaya başladık. Bebeğimin doğumdan sonra yoğun bakıma alınıp hemen tedavisinin başlanması gerekiyordu.

 

Doğum tarihi belirlenince bütün ekibi hazırlayıp 38+5. Haftada doğumumu gerçekleştirdi. Rutin kontroller dışında doğumumda çok rahat geçti. Ameliyathanede O kadar gergin ve korkarak beklerken "hiç korka benim elim çok hafif:) "diye espri yapmanın yani sıra "bunca insan senin ve bebeğin için toplandık kötü bir şey olabilir mi sence?" diyerek de güven verip korkuları bitirdi.. Kızımızı sadece 2 günlük bir yoğun bakim surecinden sonra kucağımıza aldık. Sadece bu süreçte değil, doğumdan sonraki süreçte bebeğin tedavisinin devamı için de her konuda yardımını eksik etmedi...

 

Ben de, kızımda çok şanslıyız çünkü yollarımız Melih Bey'le kesişti. Söylediği her şeyi büyük bir güven duyarak yaptık ve simdi iyi ki de yapmışız, iyi ki de tanışmışız diyorum.

 

O olmasaydı belki de kızımıza kavuşamayacaktık. Melih bey ve ekibine pozitifliği elden bırakmadıkları ve bütün yardımları için sonsuz teşekkürler.

Başaran Ailesi

Mucize Bebekler

 

Bazı insanlar vardır hayatınıza dokunan, bir mucize gibi tam da ihtiyacınız olduğu zaman hayatınıza hediye gibi gelen ve hayat akışınızı değiştiren..

 

Sevgili doktorumuz Melih Bey de bizim için öyle oldu! İlk odasına girip görüştüğümüzde bize esprili ve kendinden emin tavırlarıyla aynı soyadı gibi güven vermişti ve odasından çıkışta eşimle birbirimize bakıp evet, bu doktorda devam edelim dedik. İkiz bebek bekliyorduk ve her şeyin onlar için en iyisi olmasını istiyorduk.

 

Tüm kontrollerimiz çok iyi geçiyordu. Taaa ki 26. Haftada yapılan serviks kontrolunda rahim ağzı uzunluğunun1 cm'e indiğini öğrenene kadar. Melih Bey bu durumda her an erken doğum olabileceğini bu yüzden evden çıkmamamı ve sürekli dinlenmemi ve verdiği ilaçları kullanmamı söyledi. Bu süreçte Melih Bey hem antibiyotik vererek hem de bebeklerin ciğer gelişimleri için gerekli iğneleri vurdurarak her an gerçekleşebilecek doğumdan bebeklerimizin olumsuz etkilenmesini engelleyecek her şeyi yapıyordu. Büyük bir şans eseri her kontrolde rahim ağzı uzunluğu 1 cm çıkıyor ve Melih Bey beni her seferinde erken doğum olabilir diye tekrar uyarıyordu. Bu süre boyunca korku dolu 1 bayram tatili ve 2 kere de Melih Bey' in yıllık iznini başarılı bir şekilde geçerek 36. Haftaya kadar sorunsuz bir şekilde geldik. Melih Bey bu bebekler mucize bebek diyerek, Süpermen gibi doğacaklar dedi ve öyle de oldu:)

 

Böyle özel insanlar varsa sizin de hayatınıza mucize gibi gelip hayatınıza dokunan, sımsıkı sarılın ve kendinizi ‘özel’ ve şanslı hissedin bir anlamda…

 

Melih Bey ve ekibine çok teşekkür ederiz !

Gülmez Ailesi

" hamileliğin başlarında çok mutsuz ve gergin bir süreç geçirdim. bebeğin anneye kordonla bağlı olduğu gibi annenin de doktoruna bağlı olduğunu düşünüyorum. "

 

Hamileliğimin 13. Haftasında Melih Bey ile tanıştım. Keşke daha önce tanışsaydım.Hamile olduğumu 4. haftada öğrendim herhalde herkes gibi çok hassas olduğum ve çok mutlu olduğum bir dönemdi. 6. haftamda kanama geçirdim. O zamanki doktorum iğneler yaptı ve hamileliğin ilk haftalarında %15-20 gebeliğin düşükle sonuçlandığı söyledi. Bilmiyordu ki söylediği o oranların benim hayatımı %100 etkilediğini. Çok mutsuz ve gergin bir süreç geçirdim. Bebeğin anneye kordonla bağlı olduğu gibi annenin de doktoruna bağlı olduğunu düşünüyorum. Doktorun bir sözü bir mimiği tavrı her şeyi anneyi etkilemekte ve onu kafasında yüzlerce soruyla uykusuz kabus dolu gecelere bırakmakta. Bu yüzden yaşadığın bu süreçte doktor çok önemli.

 

Bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesi üzerine Melih Bey ile tanıştım. İlk tanıştığımdaki gülen yüzü sakin tavrı iyi ki sebeplerimden biri oldu. Sohbetimizde bana dediği gibi " O fırtınalı denizlerin kaptanıydı ". Bana hep hamileliğimin tadını çıkarmamı söyledi ve ben de öyle yaptım  :)

 

Hamileliğimin 40. haftasında kızımla kavuştum. Normal doğum olarak planladığımız süreç bebeğimin nabzının yükselmesi ve içeride kaka yapması sonucunda ani olarak sezaryene döndü. Herhalde o an beni tek ikna edecek doktor Melih Bey' di. O anki tersliği bile o kadar sakin tavrıyla dile getirdi ki ne endişe kaldı ne de korku. Gerçekten kızım doğduğunda suyu yemyeşil ve her yeri kaka içindeydi. Tam zamanında doğru müdahale yapılmıştı. Yaşadığım en tarifsiz duyguydu.

 

Yüzlerce sorduğum soru karşısındaki sabrı, her gittiğimdeki güler yüzü, çektiği ultrason resimlerindeki fotoğrafçılığı  :) Ve en önemlisi bizi kızımızla buluşturduğu için ona ve ekibine ( özellikle Şennur hemşireye ) çok ama çok teşekkür ederiz.

" hamileliğim sorunluydu... hem doktor olduğumdan dolayı her konuda bilgili olmam hem de aceleci, kaygıcı kişiliğim bunu daha da zorlaştırdı. "

 

Nöroloji doktoru olarak tavsiyelerle kendimi Melih Bey'e emanet ettim. Onun deyimiyle "O şoför koltuğunda arabayı sürdü, ben de arka koltukta çevreyi izledim  :) "

 

Hamileliğim sorunluydu. Hem doktor olduğumdan dolayı her konuda bilgi sahibi olmam hem de aceleci ve kaygıcı kişiliğim bunu daha da zorlaştırdı. Hamilelikte ilk 3 ay hiperemezis gravidarum yaşadım. Sonra gebeliğe bağlı hipertiroidi çıktı. Daha sonra da gebelik diyabetiyle karşı karşıya kaldım ve son 3 ayda benim için oldukça zor bir dönemdi. Üstelik doğumum da amniyotik sıvının mekonyumlu (bebeğin içerde kakasını yapması) gelmesi sebebiyle acil sezaryen oldu. Yani bebek de benim gibi aceleci davrandı ve erken geldi  :)

 

Bunca sıkıntıya rağmen Melih Bey beni hep rahatlattı. Konuşmalarında güven verdi. Hamilelikte doktorun sizi rahatlatması ve korkutmaması çok önemlidir. Melih Bey ile bu zor dönemi çok kolay aştık. Her aklıma takılanı mesaj attım, sabırla cevap verdi. Eğer bunca sıkıntıya karşın hala ikinci çocuğu da hemen düşünebiliyorsam bunda Melih Bey' in hep yanımızda olacağını bilmenin etkisi büyük. Eşimle beraber kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Sivaslı Ailesi

Sert Ailesi

" ilk bebeğimizde, gebeliğin 12. haftasında bebeğin beyninde ve kafasının etrafında su toplanması olmuştu. üzülmüştük ve umutsuzduk. sonra, prof. dr. melih atahan güven ile tanıştık..."

 

Hamileliğim 12. Haftasında çok kötü bir söylemle; bebeğimde kistik higroma (bebeğin beyninde ve kafasının çevresinde kist) olduğu ve beyin fonksiyonlarının duracağı için bebeğin alınması gerekiyor denildi. Hemen eşimle başka doktor bakmaya başladık. O sırada Melih Bey ile tanıştık. Kendisinin bizi karşılaması, yaptığı açıklamalar, ilgisi, moralimizi düzeltmeye çalışması ve yönlendirmeleri o kadar profesyonel ve içtendi ki ilk günden işte doktorum bu dedim:) Melih Bey cvs yapılmasını önerdi. (bu işlemden o kadar çok korkuyordum ki yaptırmak istemiyordum.

 

Melih Bey' in sorularıma yaptığı açıklamalar ve her şeye olumlu yaklaşımı işlemin kötü olamadığına inandırdı.) Bebeğimde trizomi13,18,21 çıktı:( Melih Bey sonucu söylerken bile bize teselli vererek yönlendirmelerde bulundu. Kendisine 6 ay sonra tekrar hamile kalarak gittim ve bizim sevincimizi kendisinin de yaşadığını bize hissettirdi. 3 ay sonra bebeğimin sağlıklı olduğunu öğrendik ve Melih Bey sayesinde bazı rahatsızlıklarım olsa da çok güzel hamilelik dönemi geçirdim. Kendisi hep rahatlattı hatta çoğu zaman esprili geçti kontrollerimiz. Ve doğum anımda çok rahattı. Melih Bey adaşı Atahan'ı kucağıma vermedi sadece tüm dünyaları verdi:)

 

Her şey için minnettarız size ,çok teşekkür ederiz İşinizi çok severek yaptığınızı bize çok hissettirdiniz. Bilgi,deneyimleriniz ve yaklaşımınızla mükemmel bir doktorsunuz. İyi ki sizi tanımışız.

Aydoğdu Ailesi

" hamileliğimin 8. haftasında eşimle kan uyuşmazlığımızın olduğunu öğrendik "

 

Hamileliğimin 8. haftasında eşimle kan uyuşmazlığımızın olduğunu öğrendik. Takibimizi yapan doktorumuz bunun çok önemli bir şey olmadığını söyledi birkaç gün sonra küçük bir kanamam oldu tekrar doktoruma gittiğimizde benden indirekt coombs testi istedi. Sonucu beklemeden kan uyuşmazlığı iğnesi yaptı. Testin Sonucu çıktığında (1/128 pozitif) bu iğneye gerek kalmadığını öğrendik bunun üzerine yeni bir doktor arayışına girdik.

 

İnternetten bu iş üzerine uzman iyi işlere imza atmış olan. Prof. Dr. MELİH ATAHAN GÜVEN e ulaştık. İlk randevumuzda bize kan uyuşmazlığının (Rh uyuşmazlığı) basit bir şey olmadığını ve takibinin iyi yapılmadığı taktirde sonuçlarının üzücü (bebekte kansızlık olabileceği) boyutlara ulaşacağını söyledi ve her detayı ince ince inceleyen bize tam güvenini ve desteğini veren Melih Bey ile yolumuza devam etmeye karar verdik. Her kontrole korkuyla endişeyle gittiğimizde oradan gülerek ve Melih Bey in bize gezin eğlenin hamileliğin tadını çıkarın tavsiyeleriyle ayrıldık.

 

Melih Bey' e indirekt coombs deyince direk beni hatırlar her kontrolde test yapacak mıyız diye başının Eti'ni yedim  :) Her seferinde aldığım cevap kendinden emin gerek yok  :)

 

Gerçekten bu özel dönemi sizi anlayan işini severek yapan güven veren esprili her şeyi rahatlıkla söyleyebileceğiniz, anında ulaşa bileceğiniz doktorla geçirmek anne adayı için çok önemli. Bu konuda Melih Bey'i gözüm kapalı şiddetle tavsiye ederim harika bir hamilelik geçirmeniz için.

 

Biz 36.cı haftamızda sağlıklı sıhhatli oğlumuz Uraz'a kavuştuk Melih Bey sayesinde. Her aşamada bizimle olan ve desteğini eksik etmeyen beni o kadar gerginken bile güldüren kafamı dağıtan Melih Bey' e teşekkür eder ve başarılarının devamını dileriz. İyi ki sizi tanımışız.

 

Uraz çok şanslı sizin gibi bir doktorun ellerinde dünyaya gözünü açtı...

" ilk doğumumuzu 31. haftada erken doğum olarak yapmıştım ve minik kızımız 5 ay hastanede yatmıştı. maalesef kızımızı kaybettik. bu acıya ancak yeni bir bebek ile dayanabilirdik..."

 

İlk doğumumu 31.haftada erken doğum olarak yapmıştım ve minik kızımız yoğun bakımda 5 ay yatmış ve elimizden bir şey gelmemişti. İşte Bu dönemde kadın doğum hekiminin önemini bir kez daha anlamıştık. Hastaneye gidip gelmelerimiz tam 9 ay sürdü, maalesef kızımızı kaybettik.

 

Bu acıya ancak yeni bir bebek ile dayanabilirdik. Sonraki doğum için İyi bir perninatolog ararken Melih Bey ile tanıştık. Bana iyi bir tatil yap, 6 ay sonra hamile kal, görüşelim dedi. Dediği şekilde Hemen yeniden hamile kaldım ve hamileliğimi Melih Bey'in takibinde geçirdim. Konusunda en iyi doktorlardan olması sebebiyle kendinden her zaman emin,bilgisi sayesinde hastasını hiç yanıltmayan duruşu ve esprili yaklaşımı ile hiç sorunsuz bir hamilelik geçirdim.11. haftada bir oğlumuz olacağını öğrendik. Gereksiz hiçbir test ve ilaç kullanmadan sadece 2li tarama testi yaptırarak,vitamin bile kullanmadan geçti hamileliğim. Vitamine gerek yok her şeyi doğal yolla alıyorsun diyerek sadece demir ve iyot vermişti. Bilgisiyle bizi yanıltmadı ve 38.haftada oğlumuzu kucağımıza aldık. Oğlunun elini ilk sen tutacaksın demişti ve öylede oldu, çok rahat bir epidural sezaryen ile oğlumun elini tuttum. Her şey için size ve Şennur Hemşireye çok teşekkür ederiz. Bir sonraki hamileliğimde görüşmek üzere.

Meriç Ailesi

Aykut Ailesi

" anestezi almadan önce " elim çok hafiftir, bak birazdan hiçbir şey hissetmeyeceksin " demesi benim yüzümde tebessümle uyumama sebep oldu :) "

 

İşte Bizim Hikayemiz...

 

İnsan hayatının en önemli anı bir çocuk sahibi olabilmek ve çocuğunu kucağına sağlıklı bir şekilde alabilmektir, işte hayatınız boyunca tecrübe edeceğiniz en önemli anınızda sizin her sıkıntınızda yanınızda olan, her sorunuza sakince ve rahatlatıcı cevapları ile içinize su serpen, hamileliğiniz boyunca güvendiğiniz ve O'nun ağzından çıkacak her kelimeye pür dikkat kesildiğiniz, inanılmaz deneyimi, başarısı ve koskoca bir yüreği olan sevgili doktorumuz Prof. Dr. MELİH ATAHAN GÜVEN... İsmini büyük harflerle yazıyorum çünkü kendisine olan saygımız ve sevgimiz sonsuzdur.

 

Eşim ile yaptığımız araştırmalar sonucunda inanılmaz deneyimi ve başarılarını gördükten ve duyduktan sonra hocamıza gittik. Kendisi ile ilk görüşmemizde her ikimiz de inanılmaz bir güven içinde odasından ayrıldık ve bebeğimizi kucağımıza alacağımız günü hayal ettiğimiz bu yolda Hocamız ile beraber ilerleyeceğimiz için inanılmaz gururlandık. Kendisinin çoğu zaman muayene esnasında yaptığı esprileri ile insanın içini huzur ile doldurması da hocamızın o mükemmel karakterini yansıtmaktaydı. Eşimin ortopedi uzmanı olması sebebi ile hocamız şaka ile sezaryenime girerek kendisine asistanlık yap bana istersen demesi üzerine benim eşime sürekli ameliyata girdiğinde sakın elini sürme, sen ortopedistsin, Doğum işi ince iş diyerek hocam en iyisini yapacak diyerek sürekli kendisini tembihlemem ve uykularımın kaçması da cabası  :)

 

14 Mart 2017 Tıp Bayramında eşim doktor olduğu için hocamız belki ilerde oğlun da doktor olur diyerek özellikle bu tarihi seçti. Hocamız saat 13:00 gibi Taksim Acıbadem Hastanesine gelecek ve doğumumu gerçekleştirecekti. Bizim minik gerçekten de Tıp Bayramında doğmaya karar vermiş ki sabaha karşı saat 05:00 te Doğum sancılarım başlamıştı. Sayın hocamızı aradık ve yola koyulduk. Hocamız orada olmamasına rağmen sürekli orada olan Kadın Doğum Uzmanı ve Hemşireler ile iletişim halindeydi ve işte bu profesyonellik bambaşka bir şey gerçekten. Kendisi yanımda değildi ama bizim içimiz çok rahattı çünkü kendisinin bizimle olduğunu biliyor ve her şeyin uzakta da olsa kendi kontrolünde olduğunu biliyor ve hissediyorduk. Hocamın geldiğini duyduğum andaki mutluluğumu size anlatamam, hatta ameliyatta anestezi almadan önce "Elim çok hafiftir bak birazdan hiçbir şey hissetmeyeceksin "demesi benim yine yüzümde tebessümle uyumama sebep oldu:)

Sevgili Doktorum, Hocam, Mükemmel Bilim İnsanı, Ant Bebek'i bize sağlıklı bir şekilde verdiğin için sana binlerce kez teşekkür ederiz. Hayatımızda her zaman sizi hatırlayacağız ve saygımız sonsuz olacak.

 

Sevgi ve Saygılarımızla...

Unan Ailesi

" 32. haftaya kadar gayet iyi giden bebek kilo alımı bir anda yavaşlamış ve plasentada kireçlenme başlamıştı."

 

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel ve en güzel zaman. Anne olacağımı öğrendiğim ilk anım dün gibi aklımda. Heyecan, mutluluk, endişe ve kafamda bir sürü deli sorular...Bu sorulardan bir tanesi de tabi ki hekim tercihi. Mesleğim gereği sağlık sektörünün içinde olmamdan ötürü bir çok hekimi tanıyor deneyimlerini hastaya yaklaşımlarını az çok biliyordum. Ancak konu anne ve bebek sağlığı olunca hiç tereddütsüz Melih hocanın kapısını çaldım. Daha ilk tanışmamızda bitmez sorularım başlamıştı. Bebek sağlıklı mı yerleşimi iyi mi ? Bir annenin aklına gelmeyecek soruları sorabilecek kadar bıktırmış olsam da bir kere bile yüzünden tebessümü ve sabrı eksik etmedi. Gebelik sürecinde karşılaştığım sorunlarda bile " sen keyfine bak " cümlesi endişelerimi yok ediyordu.

 

32.haftaya kadar gayet iyi giden bebek kilo alımı bir anda yavaşlamış plasentada kireçlenme başlamıştı. İşin içeriğini az çok bildiğim için endişeleniyordum. Bir de üstüne erken doğum riski eklendi. Yatacaksın dediği anda hoca anladım ki iş ciddi. Uslu bir öğrenci gibi söylediklerini harfiyen uyguladım. Yeter ki sonu mutlu bir hikaye ile bitseydi. Benim anneliğim ilk o zaman başlamıştı aslında. Aynı hafta bir de gebelik kolestazı olunca doğumu iple çekmeye başladım. Gebelik kolestazı safranın tıkanmasıydı. Anneye kaşıntı gibi berbat bir durum yaşatsa da asıl bebek tehlikede oluyor ve bebeğe oksijen gitmeyip anne karnında ani bebek ölümlerine sebep olabiliyordu. Hoca yine bana bırak sen keyfine bak 37.haftada doğuma alacağım sen de sağlıkla bebeğine kavuşacaksın deyip korkularımı yok ediyordu.

 

37.haftaya gelmeden yaramaz kızım 35+5 de kendi geldi dünyaya. Doğumhaneye girince sorduğum ilk soru kuvöze girer mi oldu ama Melih hoca kendinden emin tavrı ile sanmıyorum doğumu kendi başlattı stresten akciğerleri gelişmiştir dedi ve dediği gibi de oldu. Dünyalar güzeli kızımız sağlıkla geldi aramıza.

 

Bu uzun yolculukta bana mutlu anlar yaşatan endişelerimi yok eden, emeğini, sabrını bir an olsun esirgemeyen sevgili Melih hocamıza sonsuz teşekkürler...

Bilgilendirme

Ultragebelik

Hamilelik - Doğum

İletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk

tamamiyle ziyaretçiye aittir.

Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN

   Kadın Hstalıkları ve Doğum Uzmanı

   Perinatolog - Perinatoloji Uzmanı

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Cadde Özen Apartmanı NO: 320 / 3 Erenköy - Kadıköy / İstanbul

> Lohusalık

Site içerisinde yer alan tüm metinler Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN 'e aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

©Prof.Dr.Melih Atahan GÜVEN  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30